Alergia na słońce

Alergia na słońce to wcale nie łagodne nazwanie wampira. 😉 Uczulenie na światło słoneczne może przydarzyć się każdemu i to najczęściej w najmniej spodziewanym momencie.

Grudki, krostki, zaczerwienienie, pęcherzyki, pokrzywka – tak właśnie może wyglądać nadwrażliwość skóry w reakcji na słońce. Dermatolodzy określają to jedną wspólną nazwą: fotodermatoza. Pojawia się wtedy, gdy zwiększa się ekspozycja skóry na słońce, czyli wiosną i latem. I wiele osób nie wie nawet, że ten rodzaj alergii ich dotyka, tłumacząc sobie niewielką wysypkę uczuleniem na kosmetyki lub pokarmy. Dane statystyczne mówią jednak, że w naszym kraju na alergię na słońce cierpi około 2,5 miliona osób.

Czy alergia na słońce jest poważną chorobą?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od siły reakcji organizmu. Niektórzy mogą mieć poważne sączące się rany na skórze, wymagające wizyty u lekarza. U innych alergia na słońce manifestuje się w postaci maleńkich krostek, które poza aspektem estetycznym nie sprawiają problemów.

Skąd się bierze alergia na słońce?

Dermatolodzy mówią o uwrażliwieniu skóry na działanie promieni słonecznych po zimie. Alergia pojawia się gdy nagle wystawiamy skórę na dużą ilość promieniowania UV. Ale pojawiają się również teorie mówiące o tzw. limicie promieniowania indywidualnym dla każdego człowieka. Czyli ilości słońca, jaką organizm jest w stanie w ciągu całego życia przyjąć bez szwanku. Wówczas pojawienie się alergii w jakiejkolwiek postaci powinna zaniepokoić, bo oznacza to alarm ze strony skóry, że limit został przekroczony.

Na szczęście na alergię na słońce jest rada. Gdy się pojawi, wówczas łagodzimy jej objawy za pomocą okładów z kwasu bornego lub łagodnych emulsji dermatologicznych. Możemy również wypić rozpuszczalne wapno. A kolejną ekspozycję słoneczną poprzedzamy nasmarowaniem całego ciała sporą dawką dobrego kremu z filtrem. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór preparatów ze stabilnymi filtrami UV.

O tym, czym kierować się podczas dobierania kremu z filtrem oraz jakie są rodzaje preparatów napiszemy już wkrótce.

Zdjęcie: Słoñce w piasku przez Petr Kratochvil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *