Applikuj leki rozważnie, czyli pięć kroków do zdrowia – Informacja Prasowa

Tym oto wpisem, inaugurujemy nowy dział, w którym będziemy zamieszczali nadesłane informacje prasowe. Może się to wydawać dziwne, ale pozwalają one być na bieżąco z nowościami jakie wprowadzane są na nasz rynek. Czasem też można dowiedzieć się przydatnych rzeczy, które być może pozwolą na lepsze dbanie lub lepszą walkę o nasze zdrowie. Na pierwszy ogień informacja prasowa o aplikacji Appteka. Nadmienię tylko, że nie korzystaliśmy z tej aplikacji, więc nie możemy powiedzieć niczego więcej poza tym, co zawarte jest w informacji prasowej!

Kampania informacyjno-edukacyjna „Applikuj leki rozważnie” to inicjatywa twórców aplikacji Appteka, której celem jest wskazanie pacjentom dobrych praktyk oraz korzyści zdrowotnych, wynikających z odpowiedzialnego stosowania leków.

Jak Polacy biorą leki

Wyniki badania „Jak Polacy biorą leki”, przeprowadzonego przez Millward Brown dla spółki Pharma Partner, wskazują pilną potrzebę edukacji pacjentów w zakresie odpowiedzialnego stosowania leków. Szczególnie alarmujący jest fakt, że blisko połowa pacjentów deklaruje niewypełnianie zaleceń lekarza. 45% nie zawsze zażywa wszystkie przepisane leki, w tym aż 10% zdarza się to często.

– Polacy niestety mają tendencję do rezygnowania z części lub całości terapii przepisanej przez lekarzy. Często z posiadanej recepty wykupują tylko jeden, dwa leki. Powody są prozaiczne – koszt preparatów lub ich brak w konkretnej aptece – powiedział dr n. med. Krzysztof Kuszewski, Kierownik Zakładu Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia oraz Szpitalnictwa w NIZP-PZH.

Niepokoi też znikoma wiedza na temat stosowanych leków. Z badania wynika, że aż 85% pacjentów poszukiwało w ciągu ostatniego roku informacji o lekach. W ocenie Michała Andrejczuka, research managera w firmie Millward Brown, problemem jest jednak wiarygodność źródeł tych informacji. Aż 42% badanych zadeklarowało, że wiadomości na temat leków uzyskuje z Internetu, 39% od rodziny, a 30% od znajomych. Co dziesiąta osoba w ogóle nie czyta ulotek dołączonych do produktów leczniczych.

Odpowiedzialne leczenie w pięciu krokach

Misją i ambicją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Applikuj leki rozważnie” jest wskazanie Polakom dobrych praktyk w zakresie stosowania leków. Wspólnie z ekspertami opracowane zostało pięć kroków – podstawowych zasad, których przestrzeganie jest podstawą bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Krok pierwszy: Żyj zdrowo i pamiętaj o profilaktyce
Na zdrowy tryb życia składa się wiele czynników, takich jak regularna aktywność fizyczna, unikanie używek czy odpowiednia ilość snu. Wpływają one nie tylko na dobre samopoczucie, ale pozwalają istotnie ograniczyć zapotrzebowanie na terapie lekowe.

Krok drugi: Czytaj dokładnie ulotki dołączone do leków
Aby uniknąć niebezpiecznych błędów przy stosowaniu leku przeczytaj dokładnie całą ulotkę. Szczególnie ważne są informacje na temat interakcji leku z innymi preparatami, sposobu stosowania i dawkowania, a także możliwych działań niepożądanych. W razie wątpliwości koniecznie skorzystaj z fachowej porady lekarza lub farmaceuty.

Krok trzeci: Rozmawiaj z lekarzem na temat przepisywanych leków
Co czwarty pacjent w ogóle nie pyta lekarza o przepisywane leki. Poproś lekarza o udzielenie wyczerpującej informacji na temat działania przepisanych leków, poinformuj szczegółowo o innych stosowanych preparatach (miej ze sobą listę wszystkich leków jakie przyjmujesz), aby uniknąć niebezpiecznych interakcji. Spytaj o możliwość zastosowania tańszych zamienników.

Krok czwarty: W przypadku wątpliwości zapytaj farmaceutę
Współczesny farmaceuta stanowi niezwykle ważne ogniwo w procesie terapeutycznym. Jego rola nie polega tylko na realizacji recepty, lecz przede wszystkim na kompetentnym informowaniu pacjentów co zrobić, by cieszyć się zdrowiem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leków, w trosce o własne bezpieczeństwo zasięgnij rady farmaceuty. Konsultuj stosowanie leków bez recepty, niewłaściwie dawkowane lub łączone z innymi preparatami, a nawet napojami czy jedzeniem, mogą być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Poproś farmaceutę o sprawdzenie dostępności tańszych odpowiedników leków.

Krok piąty: Nigdy nie przerywaj terapii, stosuj zamienniki leków
Rezygnacja z wykupienia leków, przerwanie lub ograniczenie terapii mogą mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia a nawet życia pacjenta. Nigdy nie przerywaj farmakoterapii ani samodzielnie nie zmieniaj dawkowania zaleconego przez lekarza! W przypadku wysokiego kosztu leków pomocnym rozwiązaniem jest zastosowanie tańszych odpowiedników. Zamienniki zawierają identyczną substancję czynną jak leki przepisane na recepcie.

Innowacyjnym narzędziem wspierającym pacjentów w odpowiedzialnym stosowaniu leków jest aplikacja mobilna Appteka. Wierzymy, że dzięki swej funkcjonalności aplikacja istotnie przyczyni się do wzrostu świadomości pacjentów i ułatwi poruszanie się w skomplikowanym świecie leków – mówi Sylwia Pyśkiewicz, prezes spółki Pharma Partner, inicjatora kampanii „Applikuj leki rozważnie”

Kampania informacyjno-edukacyjna „Applikuj leki rozważnie” objęta została Patronatem Honorowym Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *