Badanie kału na pasożyty

Badanie kału na pasożyty nie jest specjalnie skomplikowanym badaniem. Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować.

Na badanie kału w kierunku pasożytów może nas skierować lekarz. Możemy również wykonać takie badanie odpłatnie, bez konieczności wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Badanie nie jest drogie, warto jednak wcześniej zapoznać się z cennikiem, żeby nie dać się później zaskoczyć.

W przypadku badania krwi wystarczy, że pójdziemy do odpowiedniego punktu, w którym krew zostanie nam pobrana. Krótko mówiąc materiału do badań nie pobieramy sami. Inaczej jest w przypadku badania kału. Ze względu na konieczność samodzielnego pobrania próbki do badania, należy się do tego przygotować i pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Badanie kału na pasożyty – jak się przygotować:

  1. Najpierw rozluźnij się i porzuć wszelkie opory, badanie kału nie jest niczym wstydliwym.
  2. Upewnij się ile próbek jest potrzebnych (do niektórych badań niezbędne są próbki z 3 kolejnych wypróżnień)
  3. Zaopatrz się w pojemnik do badania kału. Jest to niewielkie plastikowe pudełko z łopatką, które można kupić w każdej aptece (czasem laboratoria zaopatrują swoich pacjentów w takie pojemniki nieodpłatnie). Podpisz pudełko zanim pobierzesz próbkę (zazwyczaj wystarczą podstawowe dane typu imię, nazwisko, adres, data urodzenia, itp.)
  4. Przygotuj większy pojemnik, do którego oddasz kał (próbka nie może być pobierana z toalety, ziemi czy innego zanieczyszczonego miejsca). Pudełko powinno być czyste (umyte w wodzie z detergentem, dokładnie wypłukane) i suche. Najlepsze będzie takie, które zmieści się w toalecie, ale do niej nie wpadnie. Użyj takiego pojemnika, które możesz potem wyrzucić. Możesz też użyć nocnika
  5. Próbkę do badań pobiera się z kału oddanego w naturalny sposób. Nie używaj więc środków przeczyszczających czy lewatyw.
  6. Pobierz materiał do badań z co najmniej 3 różnych miejsc masy kałowej.
  7. Pamiętaj, że badanie na obecność pasożytów polega na szukaniu w próbce jaj pasożytów. Próbka więc powinna zajmować ok. 1/3-1/2 pojemnika (w przypadku badania na obecność pasożytów im większa próbka tym dokładniejsze badanie).
  8. Najbardziej wiarygodne wyniki badań otrzymamy ze świeżej próbki (ma to wpływ na dokładność badania). Czasem jednak sytuacja na to nie pozwala, dlatego też dopuszcza się przetrzymanie próbki przez kilka godzin w lodówce.
  9. Ważne: badanie na obecność lamblii i na obecność pasożytów to dwa osobne badania.

Niestety ujemny wynik badania nie wyklucza obecności pasożytów. Oznacza bowiem jedynie to, że w pobranej próbce nie stwierdzono obecności jaj pasożytów. Dlatego też warto po otrzymaniu ujemnego wyniku powtórzyć badanie, zwłaszcza gdy objawy się utrzymują i nie da się ich wytłumaczyć w inny sposób.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *