Bierzesz Cilest? Przeczytaj koniecznie!

Producent znanej na całym świecie pigułki antykoncepcyjnej Cilest wycofuje swój produkt z aptek! Spokojnie, nie chodzi o cały zapas leku, tylko o partie, które nie spełniają wymagań producenta. Co to dokładnie oznacza – nie wiadomo. Podobno połknięcie tabletki z wybrakowanej partii nie szkodzi. Nie wiadomo jednak czy działa, co – biorąc pod uwagę antykoncepcyjne działanie tabletki – może okazać się brzemiennie w skutkach.

Producent na swej oficjalnej stornie uspokaja jednak, że zbyt wolne uwalnianie się aktywnego składnika produktu – Norgestimatum (to jest oficjalny powód wycofania leku) jest bezpieczne dla pacjenta, a poziom ryzyka oceniają jako bardzo niewielki. Można zadawać sobie pytanie: dlaczego więc przy niewielkim ryzyku i całkowitym bezpieczeństwie lek zostaje wycofany? Wątpię jednak by została nam udzielona konkretna odpowiedź.

TUTAJ znajduje się link do oficjalnego ogłoszenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, pod którym znajdziecie dokładną listę leków (numerów serii wraz z datami ważności), które podlegają natychmiastowemu zwrotowi. Jeżeli macie takie opakowanie – udajcie się z nim do apteki, w której dokonaliście zakupu.

Firma Janssen-Cilag – producent leku Cilest należy do światowego koncernu Johnson&Johnson. Dla tej ostatniej, będzie to kolejne wycofanie leku w niewielkim odstępie czasu. Firma zdecydowała się na wyłączenie z obrotu serii leku Cilest w aż 43 krajach!

Zdjęcie: Wikipedia

2 thoughts on “Bierzesz Cilest? Przeczytaj koniecznie!

  • 5 czerwca 2013 at 13:24
    Permalink

    Dziękuję za informację!!! Sprawdziłam tabletki ze swojej serii i widzę, że muszę oddać, tylko chyba paragonu nie mam bo wyrzuciłam, trzeba mieć?

  • 13 czerwca 2013 at 13:12
    Permalink

    Opakowanie powinno wystarczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *