CDC radzi jak zapobiegać grypie

Jeżeli oglądaliście filmy katastroficzne, w których główną rolę gra śmiertelny wirus opanowujący świat, z pewnością wiecie, co to  jest CDC. Jeżeli nie, już śpieszę z tłumaczeniem: CDC czyli Centers for Disease Control and Prevention z główną siedzibą w Atlancie to organizacja zajmująca zwalczaniem i zapobieganiem chorobom. Jest to amerykańska agencja rządowa, która ze względu na znaczne zasoby finansowe i naukowe, ma znaczenie w wymiarze światowym. Dziś przyjrzymy się zasadom, które CDC promuje jako sposoby zapobiegania grypie.

Jak zapobiegać grypie wg CDC:

  1. Unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Utrzymuj dystans również wtedy, gdy ty jesteś chory, zapobiegniesz zarażeniu innych.
  2. Gdy jesteś chory – zostań w domu (pisaliśmy o tym tutaj), unikniesz rozprzestrzeniania się zarazków i nie zarazisz innych.
  3. Zasłaniaj nos i usta gdy kichasz lub kaszlesz.
  4. Często myj ręce – niezależnie od tego czy ty jesteś chory, czy ktoś inny. Zminimalizujesz możliwość zarażenia siebie i najbliższych.
  5. Unikaj dotykania oczu, ust i nosa, ponieważ jest to najprostszy sposób na przeniesienie zarazków i zarażenie się chorobą.
  6. Prowadź higieniczny tryb życia, często myj/dezynfekuj  powierzchnie najczęściej dotykane w domu, pracy czy szkole (szczególnie, gdy w pobliżu jest chora osoba), wysypiaj się, pij dużo płynów, odżywiaj się zdrowo, dbaj o aktywność fizyczną i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

 

Żródło: cdc.gov, Wikipedia
Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *