Cellulit a cellulitis

Moje drogie panie, przyszedł czas aby wyjaśnić czym jest tak naprawdę cellulitis. Potrzeba wyjaśnienia terminu wzięła się stąd, że mnóstwo kobiet uważa, że zmaga się właśnie z cellulitisem, podczas gdy posiadają cellulit. Podejrzewam, że błędy w nazewnictwie wzięły się z początku lat 90-tych, kiedy to o cellulicie zaczęto mówić coraz głośniej i częściej.

Cellulit a cellulitis to niewielka różnica w samej nazwie. Co prawda termin cellulit powstał ponad 100 lat wcześniej, jednakże dopiero druga połowa XX wieku upowszechniła tę nazwę. Kobiety pod wpływem panującej mody zaczęły coraz odważniej przyglądać się sobie. Kobieta stałą się ważniejsza dla niej samej, podczas gdy wychowanie w patriarchacie nakazywało zwracać uwagę głównie na męża i dzieci. Nie ma sensu w tym miejscu rozpisywać się o przemianach społecznych ani o ich wadach czy zaletach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że światopogląd nowoczesnej kobiety może mieć zarówno negatywne jak i pozytywne skutki. Chociażby takie: z jednej strony większa dbałość o własne zdrowie, ale z drugiej – zwiększenie frustracji niedoskonałościami wyglądu. A właśnie dążenie do doskonałości pcha kobiety w stronę walki z cellulitem lub, jak niektórzy uważają cellulitisem. Czy jednak cellulit i cellulitis to to samo?

Cellulit a cellulitis

Cellulit a cellulitis to dwa różne pojęcia, które bez problemu odróżni lekarz, a także osoba, która miała styczność z językiem łacińskim w medycznym ujęciu. A to za sprawą przyrostka -itis, który jest właściwy nazwom stanów zapalnych (prosty przykład: wyrostek – łac. appendix, zapalenie wyrostka – łac. appendicitis).

Wiemy więc czym jest cellulit oraz, że nie jest to to samo co cellulitis. Czym jest więc cellulitis?

Cellulitis to stan zapalny tkanki łącznej umiejscowionej pod skórą. Powstaje na skutek zakażenia tkanki podczas skaleczenia, oparzenia czy zranienia (do wniknięcia bakterii do chodzi poprzez przerwanie ciągłości skóry). Cechy charakterystyczne dla cellulitisu to cechy stanu zapalnego czyli obrzęk, zaczerwienienie, ból, pieczenie. Często pojawiają się ogólne objawy typu: gorączka, nudności, złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy. Leczenie polega na zwalczeniu bakterii, która zaatakowała tkankę czyli na podaniu odpowiedniego antybiotyku.

 

 

 

Zdjęcie: Pomarańczowy przez Jiri Hodan

One thought on “Cellulit a cellulitis

  • 9 maja 2012 at 18:27
    Permalink

    cellulit to moja zmora a pewnie nie tylko moja lecz i większości kobiet jeśli nie wszystkich 🙁 🙁 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *