Cellulit u kobiet

Mówi się o tym, że za cellulit odpowiedzialne są hormony. Dużo się mówi również o tym, że chodzi o hormony żeńskie. Niewiele jednak wiemy o samym mechanizmie powstawania cellulitu pod wpływem hormonów.

Dlaczego cellulit dotyka kobiety?

Zacznijmy może od tego, o jakich hormonach mowa. W procesie powstawania cellulitu dużą rolę odgrywają estrogeny. Estrogeny są to żeńskie hormony płciowe. Syntetyzowane są głównie przez jajniki, ale nie tylko. W ich wytwarzaniu rolę odgrywają nadnercza oraz komórki tłuszczowe. Ogólnie rzecz biorąc estrogeny odpowiadają za cechy kobiece. I nie chodzi tu tylko o wygląd, ale również o występowanie u kobiet żeńskich organów płciowych. Estrogeny są niezbędne do prawidłowego działania organizmu kobiety. Zarówno w ujęciu typowo rozrodczym jak i ogólnym. Ważną rolą jest udział estrogenów w tworzeniu kości (estrogeny wspomagają wbudowywanie wapnia do kości). Mają również wpływ na stany emocjonalne oraz przepuszczalność błon komórkowych. I tu zbliżamy się do głównego tematu czyli cellulitu.

Dlaczego hormony wpływają na cellulit?

Estrogeny, a dokładniej ich nadmiar sprawia, że ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych zostają znacząco osłabione. Efektem osłabienia ścianek naczyń jest zwiększona ich przepuszczalność. Cienkie ścianki powodują przepuszczanie większych niż normalne ilości płynu fizjologicznego do przestrzeni międzykomórkowych. To z kolei powoduje obrzęk i ucisk. Mikrokrążenie zostaje zaburzone. Możecie sobie wyobrazić komórki tłuszczowe uciśnięte przez zbyt dużą ilość płynu międzykomórkowego. Ściśnięte komórki tłuszczowe ani nie dostają wystarczającej ilości tlenu, ani nie mają odpowiedniego odprowadzenia metabolitów. Sa jakby odcięte od reszty. Gromadzą się w nich toksyny. Komórki tłuszczowe rosną, gdyż nie maja możliwości odprowadzenia szkodliwych substancji. I w ten oto sposób tworzy się znienawidzony przez nas cellulit.

Cellulit u mężczyzn

Zdarza się. Oczywiście wyjątkowo rzadko. Należy jednak pamiętać, że estrogeny naturalnie występują u mężczyzn, choć w zdecydowanie mniejszych ilościach. Cellulit pojawia się tam, gdzie męska równowaga hormonalna zostaje zachwiana i estrogeny zaczynają zwiększać swój udział w gospodarce hormonalnej.

Zdjęcie:  Pomarańcze 758 przez Vince Mig

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *