Chorujesz na serce – uważaj podczas upałów

Media co roku, gdy tylko rozpoczynają się upały informują o tym, jak bardzo mogą być one niebezpieczne. Szczególnie narażone na działanie palącego słońca i wysokiej temperatury są osoby starsze, chorujące na serce oraz dzieci. Jeżeli więc Ty lub twoi bliscy należą do którejś z wymienionych grup, należy na nich bardziej uważać, gdy żar leje się z nieba.

Podstawowa zasada to nie wystawianie się na bezpośrednie działanie słońca. Najlepiej, jeśli osoby szczególnie źle znoszące upały nie muszą wychodzić z domu w godzinach, kiedy promieniowanie jest najintensywniejsze czyli 10-14. Jeżeli jednak muszą, konieczne jest przewiewne ubranie z naturalnych tkanin (wykluczone są syntetyczne, nieprzepuszczające materiały) oraz nakrycie głowy.

Ogólnie podczas upałów należy zwiększyć ilośc spożywanych płynów, najlepiej z wysoką zawartością minerałów, ponieważ minerały tracimy razem z potem. Dobrze jest też pamiętać o tym, żeby zawsze na zewnątrz zabierać ze sobą butelkę wody, choćby niewielką. W miarę możliwości należy też pozostawać w cieniu, a podczas dłuższych spacerów robić sobie przystanki. Osoby zażywające leki (np. na serce) powinny mieć je zawsze przy sobie. Osoby starsze zaś – informacje kontaktowe do najbliższej rodziny, które mogą stać się użyteczne podczas np. zasłabnięcia. Dobrze jest też mieć przy sobie urządzenie takie jak wachlarz. I chociaż widok starszej pani z wachlarzem raczej budzi uśmiech politowania, to podczas upałów może się okazać bardzo przydatny.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *