Co jeść, żeby mieć zdrowe włosy? Cz.1 aminokwasy

Białka, a dokładniej wchodzące w ich skład aminokwasy są niezbędnym elementem diety, która zapewnia zdrowe, lśniące włosy. Dzieje się tak dlatego, że podstawowym budulcem włosa jest właśnie białko, a dokładniej keratyna.

Aby mieć piękne włosy należy więc dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość białka. Przyjęło się tradycyjnie, że zapotrzebowanie dorosłego, zdrowego człowieka na białko wynosi 1 gram białka na 1 kilogram masy ciała (zapotrzebowanie osoby ważącej 68 kilogramów będzie więc wynosiła 68 gramów białka).

Nie chodzi jednak jedynie o ilość białka. Liczy się też jego jakość. Najbardziej wartościowe dla człowieka białko to bezapelacyjnie białko zwierzęce. Pełnowartościowość w tym przypadku oznacza zawartość aminokwasów – jeżeli produkt zawiera wszystkie niezbędne człowiekowi aminokwasy, uznaje się go za pełnowartościowy. Nie oznacza to jednak, że wegetarianie nie mogą dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej ilości białka, a jedynie to, że skomponowanie ich diety jest odrobinę bardziej kłopotliwe.

Co jeść, żeby mieć zdrowe włosy? Oto produkty zawierające wartościowe dla włosów białko:

  • drób,
  • ryby – doskonałym przykładem jest tuńczyk, którego mięso charakteryzuje się największą procentową zawartością białka,
  • jajka,
  • rośliny strączkowe,
  • soja – zasługuje na osobną kategorię, ponieważ w odróżnieniu od reszty strączkowych, zawiera dużą ilość niezbędnych aminokwasów,
  • orzechy,
  • mleko i przetwory mleczne, sery itp.

Warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszą w Europie komosę ryżową, czyli tzw. quinoa. Roślina ta, zwana Złotem Inków zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne człowiekowi. Jednocześnie nie zawiera glutenu, może więc z powodzeniem stanowić podstawę diety osób z celiakią. Nie jest to nowa, wytworzona w laboratorium roślina sztucznie bogata w białko. Quinoa uprawiana była już 5 tysięcy lat temu. Warto zanotować fakt, iż ze względu na zawartość białka i  innych substancji odżywczych, WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że dieta złożona jedynie z komosy ryżowej, nie wpłynie na pogorszenie zdrowia.

 

Zdjęcie:
Jajko przez Vera Kratochvil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *