Co jeść, żeby mieć zdrowe włosy? Cz.2 witaminy

Kolejny element niezbędny dla włosów obok białek to witaminy. Wspomagająco na wzrost włosa działa witamina A oraz B6. Mają one również znaczenie w ochronie włosów przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Środowisko, w którym żyjemy ma na nas coraz gorszy wpływ, ponieważ jest coraz bardziej zanieczyszczone.

 Częstym schorzeniem skóry głowy jest łojotok oraz towarzyszące mu stany zapalne skóry, które negatywnie oddziałują na proces powstawania włosa. Taki stan może być spowodowany brakiem witamin z grupy B w organizmie. Nie należy jednak zapominać o tym, że najczęściej za taki stan skóry głowy odpowiada zachwiana gospodarka hormonalna.

 Witaminy działają na włos już od początków jego tworzenia. Doskonałym przykładem jest kwas pantotenowy, który korzystnie wpływa na tworzenie się komórek w mieszku włosowym. Jest więc niezbędny do prawidłowego wzrostu włosa, ale to nie jedyne działanie kwasu pantotenowego. Odpowiada on również za sprężystość włosów, ich siłę i wytrzymałość, a także wilgotność. Substancja ta bowiem wypełnia przestrzenie międzykomórkowe i utrzymuje wodę we włosie.

 Dieta dobra dla włosów powinna zawierać witaminę E. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu chroni naczynka krwionośne, których zadaniem jest odżywianie włosa, przed uszkodzeniem. Poprawia ukrwienie mieszków włosowych i przeciwdziała starzeniu się skóry.

Do prawidłowej budowy keratyny niezbędna jest z kolei witamina A. Jej działanie polega na stymulacji cyklu odnowy komórkowej.

Co jeść żeby mieć zdrowe włosy:

  • kwas pantotenowy,witamina B6 i E znajduje się między innymi w nasionach sezamu, orzechach, kiełkach pszenicy, nasionach słonecznika, dyni;
  • witaminę A, a dokładniej beta-karoten zawierają: marchew, brzoskwinia, papryka, pomidor, melon, jarmuż, brokuł, sałata, natka pietruszki i wiele innych;
  • witaminę B1 znajdziemy w pieczywie razowym oraz pełnoziarnistym, w kaszach gruboziarnistych, ryżu niełuskanym, makaronach i mąkach razowych;

 

Zdjęcie: Warzyw bajki przez Petr Kratochvil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *