Co to jest celiakia?

O celiakii słyszeli niemal wszyscy. Większość osób zdrowych kojarzy ją jedynie jako chorobę dzieci i konieczność diety bezglutenowej. Skojarzenia te są jak najbardziej słuszne, ale tylko częściowo. Dieta bezglutenowa rzeczywiście jest konieczna, natomiast celiakię wykrywa się nie tylko u dzieci. Ale zacznijmy od podstaw. Czym tak naprawdę jest celiakia?

 

Co to jest celiakia?

 

Celiakia zwana również chorobą trzewną jest schorzeniem na całe życie. Jest to choroba immunologiczna o genetycznym podłożu. Polega ona na nietolerancji glutenu czyli zapasowego białka zbóż. Wbrew pozorom dotyka ona całkiem sporą część społeczeństwa (ocenia się, że przynajmniej 1% populacji cierpi na celiakię, choć dane z niektórych krajów wskazują na większy odsetek). Jest schorzeniem, które może się ujawnić zarówno w dzieciństwie, jak i w okresie dorosłości (np. na skutek silnego stresu, podczas ciąży itp.)

 

Czy celiakia jest poważną chorobą?

 

Niestety tak. Celiakia jest chorobą poważną i nie należy jej bagatelizować. Nietolerancja glutenu prowadzi bowiem do zaniku kosmków jelitowych (są to wypustki jelita dzięki którym zwiększa ono swoją powierzchnię), które odpowiedzialne są za wchłaniania składników odżywczych. Na osoby chore na celiakię gluten działa toksycznie, co daje szereg nieprzyjemnych i często niebezpiecznych objawów.

 

Czy celiakia to alergia pokarmowa?

 

Przez dłuższy czas tak właśnie traktowano to schorzenie. Wmawiano również rodzicom dzieci, u których zdiagnozowano celiakię, że wyrosną z tego. Niestety nie jest to prawda, a zaprzestanie stosowania diety bezglutenowej może mieć poważne następstwa.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *