Co to jest eWUŚ

system eWUŚNFZ wprowadził nowe „udogodnienie”. Jest nim eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. Jak działa eWUŚ? Wystarczy, że podamy przed wizytą nasz numer PESEL, zostanie on sprawdzony właśnie w bazie i wiemy czy jesteśmy ubezpieczeni. Znaczy wie to podmiot udzielający nam usługi. Tyle teoria.

Praktyka nie jest już tak różowa. W założeniach jak zwykle wszystko wygląda dobrze. Dane są przekazywane z ZUS do NFZ. Jednak system nie jest do końca idealny. Jak twierdziły (na pewnym szkoleniu) osoby z NFZ, system nie zawsze ma aktualne dane. I nawet jeśli zwraca informację, że pacjent nie jest ubezpieczony to tak być nie musi. Bo niekoniecznie dane są aktualne.

Co ciekawe (informacje ze szkolenia) błędna odpowiedź zdarza się sporadycznie (według słów osoby z NFZ). Bo tylko 3 razy na 20 pytań. Wygląda nieźle? Ale to przecież 15%. Czyli 15% zapytań zwraca informację, że pacjent nie ma potwierdzonego ubezpieczenia. To sporo. Bo ten pacjent MA UBEZPIECZENIE.

Co ciekawe, system zwraca informację na „czerwono” i oznacza to, że pacjent nie jest ubezpieczony. Ale… nie do końca. Negatywny wynik weryfikacji eWUŚ tak naprawdę oznacza, że dane mogły zostać nie przesłane przez ZUS. I w większości przypadków to właśnie oznacza. Dlatego nie warto się przejmować informacją, że jesteśmy nieubezpieczeni według eWUŚ. Bo to nie do końca jest prawdziwe. To oznacza najczęściej, że nie wszystkie dane zostały przekazane/przetworzone.

Jeśli wiemy, że jesteśmy ubezpieczeni możemy wypełnić odpowiednie oświadczenie. Tutaj są jego wzory: oświadczenie pacjenta, oświadczenie opiekuna. W niektórych poradniach, szpitalach, przychodniach takie oświadczenia mogą zostać wydrukowane. Wszystko zależy od tego jaki system jest w danej placówce.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie eWUŚ zadajcie je w komentarzach. Jako, że działanie systemu nie jest mi obce postaram się na nie odpowiedzieć.

One thought on “Co to jest eWUŚ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *