Cudowne właściwości rumianku

Rumianek jest cudownym ziołem działającym rozluźniająco na system nerwowy, jak i dobrodziejstwem dla układu pokarmowego. Charakteryzuje się cudownymi właściwościami. Jest doskonałym ziołem, z ogromnym spektrum działania.

Rumianek jest idealny dla niemowląt i dzieci. Był używany już setki lat temu. Rumianek dzięki swoim właściwościom leczniczym korzystnie wpływa min. na mięśnie całego organizmu, umożliwiając ich rozluźnienie.

Osobom cierpiącym na zaburzenia układu pokarmowego zaleca się picie herbatki rumiankowej, która łagodzi napięcia jamy brzusznej, pomaga również w łagodzeniu kolki u niemowląt, rozładowywuje gazy, uśmierza ból brzucha.

Poprzez regulowanie pracy jelit, rumianek pomaga w leczeniu zarówno rozwolnienia, jak i zatwardzenia. Rumianek znany jest od lat z łagodzenia wszelakich dolegliwości związanych z układem trawiennym, szczególnie jeśli chodzi o bóle żołądka związane z nerwowością, napięciem i stresem. Wpływa on też korzystnie na poprawę apetytu oraz przyspiesza trawienie.

Zauważono, że olejki lotne zawarte w rumianku pomagają w zapobieganiu wrzodów, oraz przyspieszają proces gojenia się wrzodów już istniejących.

Dlatego też rumianek można stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Właściwość olejków lotnych kreuje rumianek jako wspaniały, naturalny środek domowy na zapalenie żołądka, wrzody, oraz żylaki na nogach. Użyty zewnętrznie jest wspaniałym antyseptycznym lekiem na gojenie się ran, wrzodów, owrzodzeń, oparzeń. Parowe inhalacje pomagają łagodzić astmę, gorączkę sienną, katar, zapalenie zatok. Rumianek w postaci kremu rumiankowego jest używany na bolące sutki, w infekcjach dróg płciowych. Nasiadówki rumiankowe łagodzą hemoroidy i zapalenia pęcherza moczowego.

Rumianek jest wysoce antyseptyczny, działający przeciwko bakteriom, między innymi dobry środek na pleśniawki (Candida albicans).

Herbatka rumiankowa pomaga w obniżeniu gorączki i może być podawana w czasie grypy, przeziębienia, bólu gardła i kaszlu. Herbatka z rumianku może być pita w czasie porodu, aby zrelaksować napięcie i zmniejszyć bóle skurczowe macicy. Służy również do przemywania oczu, jest polecana przy takich skórnych chorobach jak egzema i grzybica.

Rumianek pomaga w łagodzeniu mdłości w czasie ciąży, relaksuje spazmy macicy, łagodzi bóle miesiączkowe, redukuje objawy menopauzy, przynosi ulgę w czasie: zapalenia sutka, przedmiesiączkowego bólu głowy, migreny.

Jako ogólny środek przeciwbólowy, rumianek może być stosowany na bóle głowy, migreny, bóle zęba, bóle ucha, bóle mięśni podczas grypy, nerwobóle, bóle reumatyczne.

7 thoughts on “Cudowne właściwości rumianku

 • 14 lipca 2009 at 16:45
  Permalink

  Rumianek nie jest zły. Nawet mój pies jak miał oko zaropiałe to sam na łapie sobie kładł rumianek. I oko się mu wyleczyło. Same się mu wyleczyło. Zwierzęta znajdą sie na ziołach i ich leczniczych własnościach.

 • 14 lipca 2009 at 16:52
  Permalink

  Zgadza się, dawniej ludzie obserwowali zwierzęta i dzięki temu wiedzieli, które rośliny są lecznicze, jadalne i nadają się dla ludzi.

 • Pingback: Ostropest Plamisty zielem roku 2009 Portal Zdrowia

 • 14 sierpnia 2012 at 18:12
  Permalink

  Najlepsze zioło- Na pryszcze, wysypki, opuchlizny, rany, bóle migrenowe i brzucha. Nie zznam innego lepszego, zawsze moge na nim polegac:)

 • 6 stycznia 2013 at 5:35
  Permalink

  Moje ulubione ziolko, ostatnio pije zamiast kawy – bardzo dobrze mi robi na zoladek i jakos tak rozgrzewa. Na wlosy tez bardzo dobry – rozjasnia i zmiekcza.

 • 7 stycznia 2013 at 15:07
  Permalink

  rumianek wymiata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 27 stycznia 2013 at 10:30
  Permalink

  polecam na wszystko! nawet na złe samopoczucie:) na dobre- także, będzie jeszcze lepsze:)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *