Dieta na zdrowe włosy

Na zniszczone włosy niewiele już pomoże. Co jednak zrobić, gdy powoli zauważamy, że z naszymi włosami dzieje się coś niedobrego? Skóra głowy zaczyna się przesuszać lub przeciwnie, przetłuszczać. Nagle pojawia się łupież. Włosy się rozdwajają lub, o zgrozo, wypadają. I to w coraz większych ilościach.

Gdy wszystkie te objawy pojawiają się (razem lub osobno) nagle, warto zastanowić się nad wizytą u lekarza i wykonaniem podstawowych badań. Być może przyczyną nagłych zmian są toczące się procesy chorobowe.
Jednakże jeśli objawy nie są aż tak gwałtowne, warto przeanalizować swoją dietę.

Włosy potrzebują do prawidłowego wzrostu odpowiednich składników odżywczych, które należy zapewnić w diecie.  Zawsze można zwrócić się w stronę suplementacji w postaci tabletek, kapsułek czy innego typu preparatów aptecznych. Czy warto jednak stosować środki zawierające sztuczne substancje, podczas gdy w przydomowym spożywczaku mamy wszystko, czego nasze włosy potrzebują.

Składniki niezbędne naszym włosom:

  • białka – a dokładniej aminokwasy, czyli podstawowy budulec włosa;
  • witaminy – w szczególności witaminy z grupy B, również witamina A;
  • minerały – żelazo, cynk, selen.

O składnikach tych oraz produktach, które je zawierają szerzej w kolejnych wpisach.

Nie zapominajmy jednak o kwestiach, których żadna dieta nie jest w stanie wyregulować czyli o cechach genetycznych. Jeżeli odziedziczyliśmy po mamie lub tacie włosy cienkie i delikatne, to nawet najzdrowsza dieta nie sprawi, że będą grubsze. Sprawi jednak, że będą błyszczące i mniej łamliwe. Warto więc uważniej komponować codzienne posiłki, aby uniknąć sytuacji, w których jedynym lekarstwem są nożyczki fryzjera.

 

Zdjęcie:
Portret w czerwonej sukni przez Petr Kratochvil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *