Dlaczego ananas odchudza?

Dlaczego ananas odchudza?

Spotkaliście się już z opinią o odchudzajacych właściwościach ananasa? A może jedliście go po to żeby schudnąć? Albo zażywaliście tabletki odchudzające z wyciągiem z ananasa?

 

Odchudzające właściwości ananasa

 

Dziś przyjrzymy się właściwościom odchudzającym ( i nie tylko) ananasa. Co takiego niezwykłego jest w tym owocu, że przypisuje się mu odchudzające działanie?

Odpowiedź brzmi BROMELINA. Bromelina to enzym, który rozkłada białka do aminokwasów. Dlatego też nie zdziwcie się, gdy podczas jedzenia tego owocu zacznie was piec język. W przypadku dużej ilości enzymu w ananasie albo gdy zjemy go naprawdę sporo, język może nawet krwawić. To zasługa właśnie bromeliny. Enzym ten poprzez rozkład białek wspomaga trawienie – stąd „odchudzający” efekt. Oprócz tego ananas w świeżej postaci jest niskokaloryczny i zawiera sporą ilość błonnika pokarmowego. Może być więc spożywany przez osoby na diecie. Należy jednak pamiętać, że bromelina w ananasie może jedynie wspomóc odchudzanie. Nie zastąpi jednak diety i ćwiczeń.

 

Co jeszcze zawiera ananas?

 

Ananas zawiera bromelinę – o czym wspomniałam wyżej. Enzymowi temu przypisuje się oprócz wspomagania odchudzania, działanie przeciwzapalne, łagodzące i regulujące dla przewodu pokarmowego, a także wspomagające detoksykację organizmu. Ananas zawiera również witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. A więc jedząc ananasa dbamy o nasz wzrok, skórę, włosy i paznokcie, a także odporność i prawidłową przemianę materii. Poza witaminami, ananas bogaty jest w takie minerały jak: wapń, potas, cynk, miedź, mangan, żelazo.

 

Jak kupić dobrego ananasa?

 

Kupuj owoce świeże. Zwróć uwagę na to czy ananas ma równy kolor, czy nie gnije lub nie ma nalotów pleśni – jeśli ma, nie kupuj. Skórka powinna być żółta lub lekko brązowa i jędrna. Warto też zdać się na węch. Ananas powinien mieć delikatny, owocowy zapach. Jeżeli wyczujesz nutkę octową, alkoholową lub poczujesz ostrą woń – istnieje duże prawdopodobieństwo, że ananas jest przejrzały lub nawet sfermentował. Liście ananasa powinny być zielone – można sprawdzić jego dojrzałość poprzez pociągnięcie za środkowe listki. Z dojrzałych okazów listki wychodzą łatwo (nie mogą być przy tym zgniłe czy brązowe).

 

Na co należy uważać?

 

Jeśli lubisz ananasy uważaj na bromelinę. W dużych ilościach może uszkodzić język lub błonę śluzową jamy ustnej. A jeśli lubisz ananasy z puszki – uważaj na cukier. Producenci dosypują go w całkiem sporych ilościach. Nie ma więc co liczyć na efekt odchudzający po zjedzeniu  zapuszkowanego ananasa.

Zdjęcie: Wikipedia

One thought on “Dlaczego ananas odchudza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *