Dlaczego warto jeść buraki?

 

Burak to warzywo, bez którego niektórym trudno wyobrazić sobie obiad. Inni z kolei odłożyli go do lamusa, bo teraz jest moda na bardziej egzotyczne jarzyny i od tego poczciwego, polskiego buraka ćwikłowego się odchodzi. A szkoda, bo buraki mają mnóstwo zalet.

Dlaczego warto jeść buraki:

  1. Zawierają żelazo, którego codzienne spożycie chroni przed anemią i osłabieniem.
  2. Zawiera witaminę C, która jest znanym przeciwutleniaczem, czyli chroni nasze komórki przed starzeniem się, a także pomaga zapobiegać i walczyć z przeziębieniem.
  3. Ich składniki działają wyksztuśnie i łagodząco na stany zapalne gardła.
  4. Zawierają spore ilości błonnika czyli pomagają utrzymać odpowiednie tempo przemiany materii.
  5. niskokaloryczne, a więc idealne dla osób na diecie, 100 g świeżego buraka to jedynie 40 kalorii.
  6. Jak większość warzyw i owoców również buraki mają działanie odkwaszające, a więc pomagają zachować równowagę kwasowo-zasadową. Duże zakwaszenie organizmu powodowane jest przez chociażby spożywanie większej ilości białka. Jeśli więc jesz dużo mięsa, włącz buraki do swojej diety.
  7. W ich skład wchodzi kwas foliowy ważny szczególnie dla kobiet w wieku rozrodczym, nie tylko dla kobiet w ciąży, ale również dla tych, które planują macierzyństwo.
  8. Buraki zawierają witaminy B, A i betakaroten, a więc pomagają w utrzymaniu dobrego wzroku, wyglądu, kondycji skóry, włosów i paznokci.
  9. Obok licznych witamin buraki zawierają również wapń, a więc niezbędny składnik budulcowy kości, a także potas, którego najważniejszą funkcją jest regulowanie gospodarki wodnej organizmu, a także utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi i pracy nerek.

Po spożyciu buraków mocz i kał przybierają czerwonawą (lub intensywnie czerwoną) barwę. Nie jest to powód do niepokoju. Za ten kolor odpowiada barwnik zawarty w buraku, tzw. betacyjan, który nie jest trawiony ani wchłaniany, lecz wydalany z organizmu.

Należy pamiętać o tym, że wysoka temperatura niszczy większość cennych składników, dlatego też buraki, np. w postaci soku warto spożywać w surowej, nieprzetworzonej postaci.

Zdjęcie: Wikipedia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *