Dlaczego warto jeść grejpfruty?

dlaczego warto jeść grejpfruty

Jako dzieci byliśmy bombardowani olbrzymią ilością informacji, które z biegiem czasu okazały się nieprawdziwe. Wiele z nich dotyczyło zdrowia. Nauka na szczęście nie stoi w miejscu i co rusz dostarcza nam nowych informacji o znanych nam produktach. Dziś zajmiemy się grejpfrutami. Czy nie słyszeliście w dzieciństwie, że należy jeść grejpfruty, bo są zdrowsze od pomarańczy? Chodziło oczywiście o witaminy, jakie grejpfrut zawiera, później doszły do tego domniemane właściwości odchudzające. Więc jak to jest naprawę z tymi grejpfrutami. Czy rzeczywiście  warto jeść grejpfruty, a jeśli tak to dlaczego?

 

Dlaczego warto jeść grejpfruty:

 

  1. Grejpfruty to w 90% woda. Ale mimo to zawierają one ogromną ilość witamin i składników mineralnych. Są wśród nich witamina C, PP, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy, a oprócz tego błonnik, żelazo, potas, wapń, magnez, mangan, fluor i cynk.
  2. Grejpfruty mają właściwości odchudzające.niskokaloryczne (w końcu to prawie sama woda), mają bowiem ok 35 kcal/100 g. Zawierają także enzymy pomagające spalać tłuszcz. Dla najlepszych efektów żywieniowcy zalecają zjadanie dziennie połówki grejpfruta.
  3. Ich działanie nie ogranicza się do wnętrza organizmu. Grejpfruty mogą bowiem zdziałać cuda dla urody. Zastosowanie soku na skórę ma działanie rozjaśniające (ale należy uważać, bo może również podrażniać, zwłaszcza delikatną cerę).
  4. Olejek grejpfrutowy (zastosowany np. w kąpieli) poprawia nastrój, łagodzi stres i PMS, rozluźnia i pomaga w bólach migrenowych.
  5. Grejpfruty mają działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Dlatego też należy wzbogacić dietę o te owoce zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych i wczesnowiosennych, kiedy najłatwiej się przeziębić.UWAGA! Grejpfrutów nie jemy bezpośrednio po lub w trakcie spożywania leków – sok grejpfrutowy może utrudnić lub uniemożliwić leczniczych substancji. Ta sama uwaga dotyczy soków grejpfrutowych – nigdy nie popijamy nim lekarstw!
  6. Owoce te mają także działanie przeciwstarzeniowe dzięki zawartym w nich antyoksydantom.
  7. Regeneracja wątroby – dzięki grejpfrutom zwiększa się wydzielanie żółci.
  8. Grejpfruty obniżają poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny.
  9. Pomagają nam także walczyć ze złym cholesterolem, obniżając jego poziom.
  10. W białej skórce grejpfruta znajduje się substancja o nazwie naringina, która wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, obniżające poziom cholesterolu, stymulujące przemianę materii.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *