Domowe sposoby na bóle miesiączkowe


Ból brzucha podczas miesiączki to przypadłość, która nie jest obca większości kobiet w wieku rozrodczym. Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Niektóre kobiety odczuwają go jako lekki dyskomfort, inne jako wszechogarniający silny ból, który uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie.

W każdej sytuacji, gdy czujemy, że ból staje się nie do zniesienia, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Jeżeli jednak jesteśmy zdrowe, a mimo to cierpimy z powodu comiesięcznych katuszy, należałoby sobie jakoś z nimi poradzić. Najrostszy sposób to sięgnięcie po tabletki przeciwbólowe. Nie każda z nas jednak chce korzystać z chemii i nie każda z nas może. W przypadku kiedy nie możemy skorzystać z pomocy farmakologicznej, np z powodu schorzeń układu pokarmowego, należy sięgnąć po domowe sposoby na bóle miesiączkowe.

Domowe sposoby na bóle miesiączkowe:

  1. Ból brzucha podczas okresu to najczęściej nic innego jak skurcze mięśni, a najprostszy sposób na skurcze to ciepło. Nalej gorącej (ale nie wrzącej) wody do termofora i połóż go na brzuchu lub plecach na wysokości krzyża. Ciepło powinno rozkurczyć obolałe mięśnie.
  2. Kolejny sposób na bóle miesiączkowe to delikatny masaż, najlepiej z użyciem olejków rozgrzewających. Takie właściwości ma np. olejek imbirowy.
  3. Ćwiczenia. Unikanie ruchu gdy odczuwamy ból spowodowany miesiączką nie jest najlepszym wyjściem. Delikatne ćwiczenia pomogą mięśniom się rozluźnić, a dzięki wytworzonym endorfinom poprawią nastrój i złagodzą ból. Oczywiście mowa tu o wysiłku o niezbyt dużym natężeniu, a nie wyczerpującym biegu. Doskonały wybór stanowi joga.
  4. Świetne efekty daje ciepła kąpiel. Można dodać do niej kilka kropek ulubionego olejku zapachowego lub przygotować sobie luksusową kąpiel z dużą ilością piany. Należy jednak uważać na temperaturę wody. Zbyt gorąca może bowiem spowodować krwotok.
  5. Seks. Jeżeli krwawienie nie stanowi dyskomfortu dla ciebie i partnera nie należy go podczas okresu unikać. Orgazm bowiem stanowi idealny środek przeciwbólowy. Relaksuje, poprawia humor, rozkurcza mięśnie.
  6. Zioła. Podczas miesiączki warto zwrócić się w stronę metod naszych babć. Zioła korzystnie wpływające na samopoczucie kobiet podczas miesiączki to rumianek, szałwia, melisa, mięta, nagietek. Na szczególną uwagę zasługuje także ruta zwyczajna, która posiada wyjątkowe właściwości rozkurczowe i polecana jest głównie przy bolesnych miesiączkach.
  7. Relaks. Miesiączka, zwłaszcza jeśli bolesna, bywa dość stresującym momentem. Dobre wyjście to zwolnienie obrotów na 1-2 dni, zmniejszenie ilości pracy na rzecz relaksu i wypoczynku. Może to być zarówno wyjście na basen jak i wieczór przy herbacie i książce.

Zdjęcie: Flickr (CC)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *