Domowe sposoby na gorączkę

Gorączkę czyli temperaturę powyżej 37,9°C można obniżać domowymi sposobami. Oczywiście można też obniżać temperaturę za pomocą leków, ale nie to jest tematem dzisiejszego artykułu. Zwłaszcza, że w zasadzie nie ma o czym mówić, wystarczy poprosić w aptece o dowolny środek przeciwgorączkowy i już. Nie wszyscy jednak mogą przyjmować tabletki, inni z kolei nie chcą przyjmować sztucznie zsyntetyzowanych substancji chemicznych. Całe szczęście znana jest cała gama domowych sposobów na gorączkę.

Domowe sposoby na gorączkę

 1.  Zioła przecwigorączkowe
  Przeciwgorączkowo działają: herbatka z czarnego bzu, napar z kwiatów lipy, herbata z dodatkiem malin lub naturalnego soku malinowego, herbata z gałązek malin, odwar z kory wierzby, napar z kwiatów wiązówki błotnej
 2. Chłodna kąpiel
  Jeden z najskuteczniejszych, ale też najmniej lubianych domowych sposobów na gorączkę. Należy pamiętać aby woda w wannie nie była zbyt zimna – maksymalnie 2 stopnie chłodniejsza od temperatury ciała, po kilku minutach w wodzie w zależności od samopoczucia pacjenta, można delikatnie ochłodzić wodę o kolejne 1-2 stopnie. Kąpiel powinna trwać nie więcej niż kilka minut.
 3. Zimne okłady
  Używamy do tego mokrego ręcznika lub lodu, ale koniecznie zawiniętego co najmniej w grubą ściereczkę (nigdy nie kładziemy lodu bezpośrednio na ciało chorego), okładamy skronie, czoło, kark, pachwiny,
 4. Plasterki ziemniaka
  Stary sposób naszych babek, choć brzmi nieprawdopodobnie,  to podobno działa – wystarczy czoło chorej osoby obłożyć cienkimi plasterkami ziemniaka.

Ważne!

Podczas gorączki należy pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów (organizm traci wówczas więcej wody niż zwykle), a gdy naturalne i farmakologiczne sposoby zawiodą lub gorączka się przedłuża – zasięgnąć porady lekarza. Nie wolno bagatelizować gorączki zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Pojawienie się omamów lub halucynacji stanowi bezwzględną konieczność konsultacji lekarskiej.

Zdjęcie: Termometr przez Petr Kratochvil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *