Domowe sposoby na zaparcia

domowe sposoby na zaparciaPrzypuszczam, że skoro tutaj jesteś chcesz się dowiedzieć czegoś o domowych sposobach na zaparcia. Mam nadzieję, że trafiłem. Jak zapewne wiesz, zaparcia mogą dotknąć każdego. Nie są one czymś niespotykanym. Każdy, kto ma problemy z zaparciami szuka sposobu, aby się ich pozbyć. Bardzo często stosuje domowe sposoby na zaparcia. I są one bardzo skuteczne. Są skuteczne gdyż opierają się na… ale o tym za moment.

O części sposobów na zaparciach, które chciałbym opisać, wiadomo już od dawna. I można o nich przeczytać w wielu miejscach. Tutaj postanowiłem zebrać najlepsze domowe metody na zaparcia. Te, które są sprawdzone. I uważam, że z tych metod każdy wybierze coś dla siebie. Coś co mu pomoże.  Co ciekawe, większość sposobów opiera się na błonniku. Na jego dużej ilości.

Śliwki na zaparcia

Jeśli mówimy o zaparciach i sposobach na nie, na myśl od razu przychodzą nam śliwki. Są one prawdziwą błonnikową bombą. Jak wiadomo, błonnik przemieszcza się przez cały przewód pokarmowy w stanie niezmienionym. W czasie całej podróży przez przewód pokarmowy błonnik wchłania wodę i to powoduje, że mamy lepszą – przepraszam za wyrażeniem – kupę i szybciej eliminowane są niestrawione resztki. Śliwki więc mogą likwidować zaparcia i ułatwiać trawienie.

Kiszona kapusta na zaparcia

Niektórym może wydawać się to dziwne, ale kiszona kapusta jest dobrym środkiem na zaparcia. Oprócz dużej ilości błonnika zawiera ona także witaminę B. Surówka z kiszonej kapusty i oliwy działa naprawdę bardzo szybko. Można też stosować sok z kiszonej kapusty. Jedyny problem jest ze znalezieniem prawdziwej kiszonej kapusty. Kiszonej a nie zakwaszanej.

Jabłka na zaparcia

Przyszła pora na jabłka. Są one również bogate w błonnik. Jabłka sprawiają, że przyspieszają ruchy robaczkowe jelit i resztki pokarmowe szybciej  przesuwają się w kierunku odbytnicy.  Przy leczeniu zaparć pomocne mogą się okazać także soki lub przetwory z jabłek. Czasem pomaga szarlotka. Ale nie zawsze.

Buraki na zaparcia

Kolejnym domowym sposobem na zaparcia są buraki. Warto je jeść wtedy, gdy czujemy bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, nudności oraz zaparcia. Co ciekawe, buraki mają działanie lecznicze w leczeniu otyłości a także w leczeniu zaparć i chorobach nerek. Buraki są oczywiście bogate w ułatwiający trawienie błonnik.

Preparaty ziołowe na zaparcia

Niezwykle pomocne, o działaniu często natychmiastowym są zioła i preparaty ziołowe. Zioła takie jak rumianek, kminek, arcydzięgiel, ostropest plamisty, melisa, mięta, glistnik, lukrecja, Preparaty ziołowe takie jak Triphala.  Zioła nie wymagają one recept, jednak, poza ostropestem i Triphalą, ziół nie można stosować zbyt długo, ponieważ organizm może się do nich szybko przyzwyczaić, a przez to rozleniwić i rozregulować naturalne zdolności metaboliczne. Ostropest plamisty i Triphala mogą być stosowane systematycznie, gdyż nie rozleniwiają jelit. Stosowane regularnie regulują przemianę materii i likwidują zaparcia.

Kolejnym preparatem ziołowym jest oczywiście błonnik witalny. Pozwala on skutecznie wyleczyć zaparcia. Dlatego błonnik witalny, gdyż większość domowych sposobów na zaparcia opiera się właśnie na dużej ilości błonnika. Dzięki temu jelita pracują sprawniej. A w naszej obecnej diecie bardzo często borykamy się właśnie z jego niedoborem. Niedobór błonnika negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. I to on powoduje, że mamy problemy z zaparciami.

Zatem bogata w błonnik dieta pozwoli nam na podjęcie walki z zaparciami. I o tym należy pamiętać.

domowe metody leczenia zaparć

zdjęcie: Jabłko przez Jiri Hodan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *