Dzika róża – bogate źródło witaminy C

O dzikiej róży przypominamy sobie najczęściej w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Wtedy, gdy chorujemy, a media w tym internet i telewizja bombardują nas przeróżnymi sposobami na powrót do zdrowia i poprawę odporności. O ile warto z dużą dozą rozsądku spojrzeć na reklamy farmaceutyków, o tyle dobrze jest przychylniej spojrzeć w stronę środków całkowicie naturalnych. Ich miażdżącą przewagą jest naturalna forma i niemal całkowity brak skutków ubocznych.

I tu wracamy, nie pierwszy i nie ostatni zapewne raz, do dzikiej róży. Ma ona bowiem naprawdę wspaniałe właściwości, o których zdaje się wolimy nie pamiętać. A to błąd. Dzika róża bowiem może być doskonałym sposobem na przeziębienia.

 

Właściwości dzikiej róży

 

  1. Zawiera ogromną  ilość witaminy C. Wśród roślin mało która witaminy C ma więcej. W tej kategorii dzikaróża jest niemal bezkonkurencyjna. 3 owoce są w stanie zaspokoić całkowite dzienne zapotrzebowanie na witaminę C dorosłego człowieka.
  2. Poza witaminą C dzika róża zawiera również: witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminę E (zwaną powszechnie witaminą młodości), witaminy K i P, karotenoidy i bioflawonoidy.
  3. Działa wzmacniająco, uzupełnia niedobory witaminy C jak również innych witamin.
  4. Polecana jest kobietom w ciąży jako naturalne źródło cennych witamin
  5. Wykazuje kojące działania w sytuacjach wzmożonego stresu, osłabienia, przepracowania, chronicznego zmęczenia.
  6. Stosuje się ją również w chorobach żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądka, biegunkach, chorobie wrzodowej, a nawet reumatyzmie i chorobach stawów.
  7. Owoce dzikiej róży, ze względu na bogactwo witamin i innych składników, mają różne zastosowania. Z nasion wytwarza się  m. in. olej, który doskonale sprawdza się w przypadkach uszkodzeń i owrzodzeń skóry, jak również oparzeń i stanów zapalnych.
  8. Zapachowy olejek różany (z płatków róż) koi bóle głowy, działa antydepresyjnie, na skórę działa podobnie do olejku z nasion czyli kojąco i łagodząco. Jego cena jest wysoka ze względu na to, że na 1 kg olejku potrzeba 4 ton płatków róż.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *