Filtry UV – mineralne czy chemiczne

Filtry UV to substancje zawarte w kosmetykach, których rolą jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Doskonale wiemy jednak, że krem kremowi nierówny. Kosmetyki przeciwsłoneczne różnią się od siebie dzięki zastosowaniu róznych substancji chroniących przed promieniowaniem. Możemy je podzielić na filtry mineralne i chemiczne.

Rodzaje filtrów UV:

  1. Mineralne (fizyczne)

    Chemiczne związki nieorganiczne o dużych cząsteczkach, które nie przechodzą do głębszych warstw naskórka, a jedynie tworzą na jego powierzchni warstwę, która stanowi barierę dla UV. Ich działanie polega na odbiciu światła, bez zmiany struktury chemicznej. Istnieją też substancje zaliczane do filtrów mineralnych o mniejszych, wnikających w naskórek cząsteczkach, które działają w dwojaki sposób: częściowo odbijają i częściowo pochłaniają promieniowanie słoneczne.

    Filtry mineralne nie powodują alergii.

  2. Chemiczne

    Substancje chemiczne (związki organiczne), które wnikają jedynie w zewnętrzne warstwy naskórka. Ich rola polega na pochłanianiu energii słonecznej i przetwarzanie jej w nieszkodliwą energię cieplną. Podczas tego procesu substancje chwilowo zmieniają strukturę chemiczną. Energia cieplna zostaje uwolniona, gdy substancje wracają do swojej pierwotnej postaci.

Zdjęcie: Solarium i plaży przez Petr Kratochvil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *