Fototyp skóry a bąble po opalaniu

Może to spotkać każdego. Czasem wystarczy kilka minut na słońcu, aby pojawiły się oparzenia słoneczne a nawet bąble po opalaniu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki rodzaj osłony i ochrony przed słońcem preferujemy i kremów z jakimi filtrami używamy.

Warto też znać fototyp swojej skóry. Od tego zależy czas jaki bezpiecznie możemy spędzać na słońcu i jak długo możemy się opalać. Można wyróżnić kilka fototypów skóry:

  • Fototyp I – występuje u osób z bardzo jasną karnacją, najczęściej mających rude włosy. Takie osoby prawie wcale się nie opalają. Zbyt długa ekspozycja na słońce sprawia, że pojawiają się podrażnienia i zaczerwieniania skóry. Bardzo szybko pojawiają się też bąble po opalaniu. Osoby z tym fototypem powinny bardzo uważać na słońce,
  • Fototyp II – występuje u osób mających jasną karnację i blond włosy. Skóra opala się w bardzo małym stopniu. Szybko pojawiają się zaczerwieniania a przy dłuższej ekspozycji – bąble po opalaniu.
  • Fototyp III A – występuje u osób, które mają ciemne blond włosy i jasną karnację. Tutaj łatwiej o ciemną opaleniznę, ale trzeba pamiętać o tym, że skóra łatwo się rumieni i można nabawić się oparzeń słonecznych podczas zbyt długiego opalania.
  • Fototyp III B – występuje u osób, których włosy mają kolor brązowy lub są szatynami i mają jasną karnację. U nich może pojawić się nawet brązowa opalenizna. Osoby z tym fototypem trudniej ulegają oparzeniom słonecznym.
  • Fototyp IV – występuje u osób, które mają ciemne i brązowy kolor włosów oraz śniadą karnację. Skóra brązowieje w dużym stopniu i opala się bardzo szybko. Osoby z tym fototypem bardzo rzadko ulegają oparzeniom słonecznym, ale także muszą kontrolować ekspozycję na słońce.
  • Fototyp V – występuje u osób, które mają czarne włosy i śniadą karnację. W ich przypadku opalenizna jest bardzo ciemna, niemalże czarna. Takie osoby łatwo się opalają i mogą spędzić na słońcu więcej czasu niż osoby z pozostałymi fototypami skóry.

Niezależnie od tego jaki fototyp skóry mamy, należy pamiętać o używaniu kremów ochronnych z odpowiednim filtrem słonecznym. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji opalania jakimi są oparzenia i bąble po opalaniu. Należy pamiętać też o tym, aby nie przebywać na słońcu w momencie, kiedy jest najmocniejsze, czyli między godziną 10 a 15. Wtedy jest duża szansa, że unikniemy oparzeń słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *