Gorączka a stan podgorączkowy

Za normalną temperaturę ludzkiego ciała zwykło się przyjmować 36,6 °C. Jest to oczywiście książkowa wartość temperatury ciała zdrowego człowieka. W rzeczywistości nasza temperatura może osiągać wartości pomiędzy 36 a 37 stopni w różnych porach i w różnych okolicznościach, może też być kwestią indywidualną. Przyjmuje się jednak, że zakres 36 – 37 stopni to normalna temperatura ciała.

Z kolei powyżej 37 °C mamy do czynienia  z tzw. stanem podgorączkowym. Stan podgorączkowy jest zazwyczaj sygnałem walki organizmu z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nasze ciało walczy poprzez podwyższoną temperaturę, nie powinno się więc mu przeszkadzać. Dlatego też nie zaleca się obniżania temperatury ciała lekami lub domowymi sposobami, ale tylko jeśli nie przekracza ona wartości 37,9°C (powyżej tej temperatury mówimy już o gorączce). Może się też zdarzyć, że stan podgorączkowy jest fizjologiczną reakcją organizmu, np. u niektórych kobiet podczas owulacji.

Gorączką określa się temperaturę  38 °C i powyżej. Jest to stan, w którym zdecydowanie pogarsza się samopoczucie i nasilają różne dolegliwości (bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie itp.) Jest to to też sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, co warto skonsultować z lekarzem. Jeżeli przekracza 40 °C należy niezwłocznie próbować obniżyć gorączkę i skorzystać z pomocy lekarskiej.

Przyczyną gorączki może być infekcja, stan zapalny, silna reakcja alergiczna, przegrzanie czy odwodnienie.

O domowych sposobach na gorączkę przeczytasz wkrótce.

Zdjęcie: Wikipedia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *