Grzybica paznokci

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, co skłania nas do częstszego wychodzenia z domu, a także do odsłaniania stóp. Niestety łatwo można zauważyć, że zadbane stopy są w naszym kraju rzadkością. Często też nie jest to po prostu problem estetyczny, ale i choroba.

Grzybica paznokci

Jest to najczęstsza forma grzybicy stóp i najczęstsze schorzenie dotykające płytki paznokciowej. Człowiek zaraża się nią, poprzez nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, zarażenie bowiem odbywa się przez kontakt z chorą skórą bądź powierzchnią która miała z nią styczność. W grę wchodzą przede wszystkim wszystkie miejsca gdzie panuje wilgoć i gdzie istnieje ryzyko stawania gołą stopą czyli baseny, siłownie, szatnie, prysznice. Oczywiście nic nie grozi nam pod naszym własnym, regularnie czyszczonym prysznicem, o ile wszyscy domownicy są zdrowi. Należy przestrzegać takich zasad jak używanie tylko własnego ręcznika oraz innych przyborów higienicznych oraz nie pożyczanie ich nikomu.

Choroba wywoływana jest przez grzyby: dermatofity, pleśniowce i drożdżaki. Zakażony paznokieć przybiera żółtawą barwę, staje się łamliwy, może się kruszyć, tworzyć zgrubienia.

O ile początkowe etapy grzybicy stóp mogą być leczone w warunkach domowych (szybka reakcja za pomocą odpowiedniego przeciwgrzybicznego środka przynosi zaskakująco dobre efekty), o tyle grzybica paznokci powinna być już leczona pod okiem fachowca czyli lekarza dermatologa.

Leczenie grzybicy paznokci jest trudne, długotrwałe i wymaga systematyczności.

Sposoby zapobiegania grzybicy paznokci:

 • używanie klapek podczas korzystania z publicznych basenów, saun, siłowni, szatni, obcego prysznica itp.
 • prewencyjne stosowanie kremów do stóp, czy aerozoli zawierających substancje przeciwgrzybicze (np.wyciąg z zielonej herbaty),
 • przestrzeganie zasad higieny: używanie tylko swoich przyrządów takich jak ręcznik, cążki do paznokci, pilnik.

Zdjęcie: Wikipedia

2 thoughts on “Grzybica paznokci

 • 27 października 2014 at 20:16
  Permalink

  ja własnie się leczę trioxalem, na grzybice paznokci. Czy ktoś go używał?

 • 16 sierpnia 2016 at 17:08
  Permalink

  Ja właśnie skończyłam trzeci puls i jestem bardzo zadowolona z jego działania. Moim zdaniem dopiero po tym leczeniu pozbyłam się grzybicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  PB Nails
 1. Produkty do stylizacji paznokci marki Pb Nails w ofercie sklepu. Znajdziesz trwałe lakiery hybrydowe, akrylowe i żele do paznokci. Atrakcyjna cena i szybka realizacja zamówień.
 2. manimi.pl