Jak chronić skórę przed mrozem

Za oknem minusowe temperatury i zapewne wiele osób zastanawia się jak chronić skórę przed mrozem. Bo to, że trzeba ją chronić jest oczywiste. I nie podlega dyskusji. Warto jednak wiedzieć jak chronić skórę przed mrozem. W dalszej części postaram się rozwiać jeden mit i przedstawić podstawowe zasady ochrony skóry.

Przy ochronie przed mrozem bardzo ważne jest odpowiednie ubranie. Zimą nie powinno ono przepuszczać zimnego wiatru ale powinno sprawnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Co bardzo ważne, lepiej nie zakładać za ciasnych skarpetek, butów, rękawiczek, czapek – gdyż to może być powodem odmrożeń.

MIT! Panuje przekonanie, że przez głowę ucieka 40 procent ciepła. Jest ono zarazem prawdziwe i fałszywe. Badania przeprowadzono na ubranych ludziach, którzy mieli lub nie mieli czapki. I stąd wzięło się 40%. Gdyby jednak ci ludzie byli nadzy, ubytek ciepła przez głowę byłby inny. Nie zmienia to faktu, że warto zakładać czapkę. Chroni przed zimnem i wiatrem. A przeziębione zatoki to nic przyjemnego.

Chroniąc skórę przed mrozem nie zapominajmy o ochronie przed słońcem. W zimie jest ono równie niebezpieczne jak w lecie. Wszak od śniegu odbija się aż  80 procent promieni UV. A skóra zimą jest bardzo wrażliwa. Dlatego zimowe kosmetyki powinny ochraniać skórę przed promieniowaniem UV oraz zimnem.

Aby skutecznie ochronić skórę przed mrozem warto stosować odpowiednie kremy. Aby ochrona była skuteczna, krem najlepiej użyć na kwadrans przed wyjściem na zimowy spacer. Kobiety w zimie nie muszą rezygnować z makijażu. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Mianowicie: na krem, gdy się wchłonie, kładziemy podkład, gdyż zimą stanowi on dodatkową warstwę ochronną. Pamiętamy też j o dokładnym zabezpieczeniu nosa, cienkiej skóry wokół oczu oraz płatków uszu.

Warto też, częściej niż zwykle, stosować pomadkę ochronną. Usta niestety są pozbawione gruczołów łojowych i nic nie chroni ich przed mrozem. Dlatego przed wyjściem na mróz warto pokryć usta pomadką. Najlepiej mrozoodporną.

Jak więc widać można skutecznie chronić skórę przed mrozem. Nie wymaga to zbyt wielu zabiegów i najczęściej wykonujemy to automatycznie. Jeśli tylko będziemy pamiętali o podstawowych zasadach, zima i mróz nie są nam straszne.  I każdy może chronić skórę przed mrozem.

zdjęcie:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Laponie_-18.jpg

 

One thought on “Jak chronić skórę przed mrozem

  • 5 lutego 2015 at 11:29
    Permalink

    Odpowiednie zabezpieczenie skóry jest również bardzo ważne jak wybieramy się z dziećmi na sanki. Szczególnie jest to ważne, gdy jest mróz i prószy śnieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *