Jak długo ważny jest dokument ubezpieczeniowy

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym jak długo ważny jest dokument ubezpieczeniowy. To zrozumiałe, gdyż każdy chce uniknąć ewentualnych kłopotów u lekarza. No i nikt nie chce płacić za coś co powinien mieć za darmo, gdyż jest ubezpieczony i ma ważny dokument ubezpieczeniowy.

Odpowiedź na pytanie: jak długo ważny jest dokument ubezpieczeniowy brzmi następująco:

Dokument ubezpieczeniowy ważny jest dwa miesiące!

Postaram się wyjaśnić jak to wygląda. Zacznijmy od tego, że obecne przepisy dają pacjentowi oraz członkom jego rodziny, prawo do korzystania ze  świadczeń zdrowotnych przez 30 dni od dnia utraty ubezpieczenia. Czyli jeśli ktoś utracił ubezpieczenie, może się bezpłatnie leczyć przez kolejne 30 dni.

Z tego powodu, potwierdzenia dowodów ubezpieczenia należy dokonywać co 2 miesiące.  Dzieje się tak dlatego, że uznaje się ich ważność na miesiąc w którym zostały wystawione i dodaje się następny miesiąc jako objęty ewentualnym 30 dniowym uprawnieniem do świadczeń zdrowotnych w przypadku utraty ubezpieczenia.

Czyli: dokument, który został potwierdzony w styczniu, ważny jest do ostatniego lutego. Niestety nie ważne, jest czy został potwierdzony 1 czy 31 stycznia. Jego ważność kończy się z ostatnim dniem miesiąca następnego. Dlatego warto zamiast 31 stycznia, potwierdzić dokument 1 lutego. Wtedy ważny jest do końca marca.

Warto więc zapamiętać:  dokument ubezpieczeniowy ważny jest dwa miesiące!

Wpis jak długo ważny jest dokument ubezpieczeniowy ( stan na dzień 31.01.2011) powstał na podstawie informacji zawartych na oficjalnej stronie NFZ (http://www.nfz-krakow.pl/) oraz własnej wiedzy, wykorzystywanej na co dzień w służbie zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

bilans sporządzony na dzień aktywa trwałe a ii rzeczowe imiċ nazwisko i podpis kierownika jednostki jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy wszystkich członków