Jak leczyć przeziębienie

Czasem bywa tak, że pomimo podjęcia wielu środków zapobiegawczych dopada nas przeziębienie. Chwila moment i już chorujemy. Czujemy osłabienie, ból gardła, mamy trudności z przełykaniem. Przeziębieniu towarzyszą też zazwyczaj: ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni, stany podgorączkowe.

Jak leczyć przeziębienie

Przeziębienie leczymy zażywając odpowiednie leki łagodzące objawy infekcji. Wszystkimi lekarstwami na przeziębienie nie tyle je leczymy co łagodzimy objawy. Jest to równie ważne. Wszak kiedy oddychamy niezatkanym nosem czujemy się znacznie lepiej.

Podczas przeziębienia temperatura zwykle nie jest bardzo wysoka. Jeśli sięga 38°C to znaczy, że system odpornościowy naszego organizmu walczy z przeziębieniem. Dlatego w ciągu pierwszych 2-3 dni choroby można nie stosować leków przeciwgorączkowych. W przypadku kiedy temperatura utrzymuje się dłużej, jest wyższa niż 38 stopni, lub szybko rośnie, należy ją obniżyć. Leki obniżające temperaturę to leki zawierają paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen.

Co na kaszel

Jeśli przeziębienie to także kaszel. Kiedy męczy nas kaszel suchy , trzeba zastosować preparaty zwiększające wydzielanie śluzu, np. acodin, robitussin. Natomiast kiedy męczy nas kaszel mokry należy sięgnąć po preparaty o działaniu wykrztuśnym, które rozrzedzają śluz i ułatwiają usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Wiele z nich zawiera wyciągi roślinne, np. sirupus plantaginis, sirupus pini compositum. Można także stosować jednocześnie leki łagodzące kaszel suchy i ułatwiające odkrztuszanie w wilgotnym.

WAŻNE! Kiedy kaszel utrzymuje się przed dłuższy czas i nie zauważamy poprawy – bezwzględnie należy udać się do lekarza.

Leczenie bólu gardła

Jeśli natomiast chodzi o ból gardła, to w jego łagodzeniu najszybciej pomogą nam preparaty o działaniu iejscowym. Najczęściej mają one postać tabletek do ssania (cholinex, septolete, strepsils, neo angin), leków w aerozolu (tantum verde, neo angin) lub płukanek (gargarin, septosan, azulan). Można także płukać gardło solą.

Leczymy katar

Niejednego twardziela do łóżka położył katar. Na katar największym powodzeniem cieszą się krople do nosa, np. resoxym, thymazen, xylometazolin. Zdaniem lekarzy jednak najlepiej zażywać preparaty w aerozolu lub w tzw. atomizerze (np: acatar, xylorhin, afrin), bo za ich pomocą można bardziej precyzyjnie odmierzyć dawkę leku.

Preparaty kompleksowe

Zamiast leczyć każdy z objawów osobnymi lekarstwami można stosować preparaty, które łączą w sobie działanie środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, zwalczających gorączkę i łagodzących katar, np.: coldrex, tabcin, scorbolamid, gripex. Jeśli dobrze poszukamy, to taki zestaw tabletek opłaci się bardziej niż kupowanie wszystkiego pojedynczo. Często są wzbogacane witaminą C, którą powinniśmy przyjmować podczas kuracji.

Naturalne metody na przeziębienie

Sprawdzone i naturalne metody na przeziębienie to wszelkiego rodzaju zioła, napary, okłady, inhalacje ziołowe. Idealnie sprawdzają się soki oraz herbaty z malin, najlepiej przygotowane w domu. Takie, które są z owoców, przygotowane przez mamy i babcie. Idealnie sprawdzają się także napary z lipy oraz bzu czarnego.

Przeziębienie można i należy wyleczyć. Zanim wyjdziemy z domu, warto się wyleczyć. Gdyż nieleczone przeziębienie może być przyczyną komplikacji zdrowotnych. Może też być przyczyną innych chorób. A tego byśmy nie chcieli.

 

Zdjęcie: Wikipedia

One thought on “Jak leczyć przeziębienie

  • 29 grudnia 2012 at 21:59
    Permalink

    Ja zawsze staram się kurować sprawdzonymi babcinymi metodami: Mleko z miodem, herbata z malinami, syrop z cebuli, woda z cytryną. Jedynie czosnek naturalny zamieniłam na suplement, bo nie znoszę jego zapachu. Ale z powodzeniem przyjmuję Preventogrip, który w składzie oprócz wspomnianego czosnku ma również witaminy i cynk. Po inne leki apteczne sięgam jedynie w ostateczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *