Jak odetkać zatkane ucho

Jak odetkać zatkane ucho? Nad tym problemem zastanawiał się każdy, komu nieszczęśliwie ucho się zatkało. Część z Was pewnie pomyśli, co to za problem, przecież ucho się zatyka i zaraz odtyka. Odpowiem od razu, że rzeczywiście macie rację, ale tylko w części przypadków. Zdarza się bowiem, że zatkane ucho męczy nas nawet kilka dni. A nie jest to sprawa, którą można zlekceważyć, ponieważ może doprowadzić do poważniejszych chorób, np. zapalenia ucha.

Ucho można zatkać na wiele sposobów. Już samo mycie włosów stanowi pewne zagrożenie. Najczęściej bowiem mamy wtedy głowę spuszczoną na dół i operujemy prysznicem. Jeden nieostrożny ruch i zalanie gotowe. Jak odetkać zatkane ucho to już większy problem. A zalanie to nie jest jedyna forma zatkania ucha. Czasem ucho może się zatkać z innych przyczyn, np. przez różnicę ciśnień lub katar. A czasem może to być wina indywidualnej budowy przewodu słuchowego. Zdarzają się sytuacje, że zwyczajnie, bez wytłumaczalnego powodu budzimy się z zatkanym uchem i trzeba sobie z nim jakoś poradzić.

Jak odetkać zatkane ucho:

  1. Poruszaj głową na boki oraz do przodu i do tyłu (uważaj na kręgi szyjne, rób to najpierw delikatnie, potem energicznie), porób kilka skłonów, tak żeby głowa znajdowała się w różnych pozycjach).
  2. Przełykaj ślinę, bądź jakiś płyn, przełykanie sprzyja odtykaniu się przewodów słuchowych.
  3. Żuj gumę do żucia (podczas żucia częściej się przełyka).
  4. Zatkaj ręką nos i dmuchnij w niego energicznie.
  5. Nalej gorącej wody do wanny lub po prostu weź gorącą kąpiel, a potem zostań na kilka minut w zaparowanej łazience – para wodna powinna pomóc odetkać ucho.
  6. Wpuść do ucha kilka kropli oliwy z oliwek, oleju mineralnego, wody utlenionej lub nawet zwykłej, przegotowanej wody. Ważne: płyny powinny być ciepłe, wpuszczaj je delikatnie po ściance ucha, po chwili przewróć głowę żeby wylać płyn.
  7. Kup w aptece preparat do rozpuszczania woskowiny, np. Cerumen i zastosuj wg instrukcji na opakowaniu.
  8. Najpierw wypróbuj metody, które nie wymagają większych ingerencji (punkty 1-4). Dopiero gdy zawiodą, spróbuj poważniejszych sposobów. Nie stosuj drastycznych metod, nie wkładaj patyczków do czyszczenia uszu głęboko, nie wpuszczaj wody ze strzykawki pod dużym ciśnieniem (nawet jeśli lekarz laryngolog robił to samo), nie rób nic, co mogłoby uszkodzić błonę bębenkową.
  9. Jeśli powyższe metody nie poskutkują, nie zwlekaj, skorzystaj z porady lekarza laryngologa.
Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *