Jak zapobiegać próchnicy

Jak zapobiegać próchnicy – niby wszyscy wiedzą, ale i tak problem próchnicy ciągle funkcjonuje w społeczeństwie. Zasady dbania o higienę jamy ustnej wpajano nam w szkole i wydawać by się mogło że każdy je doskonale pamięta. Ale czy na pewno? Wystarczy się rozejrzeć żeby stwierdzić, że nie każdy wie jak zapobiegać próchnicy, nie każdy pamięta lub nie każdy w ogóle zwraca na to uwagę. A przecież piękny uśmiech to w dzisiejszych czasach podstawa, wizerunek człowieka ma bowiem olbrzymie znaczenie, dużo większe niż jeszcze 10 czy 20 lat temu. Tak samo świeży oddech – przy jego braku (co zdarza się często jako konsekwencja próchnicy) może nas dotknąć ostracyzm towarzyski. Może więc warto przypomnieć sobie (albo poznać) jak zapobiegać próchnicy i dbać o higienę jamy ustnej.

Jak zapobiegać próchnicy

  1. Myj zęby co najmniej 2 razy dziennie. Pamiętaj jednak, że po spożywaniu kwaśnych produktów, np. po zjedzeniu owoców, warto najpierw przepłukać usta wodą(aby wypłukać kwasy) i odczekać kilkanaście minut przed umyciem zębów (kwasy z owoców w połączeniu z pastą do zębów niszczą szkliwo).
  2. Myj zęby w prawidłowy sposób, stosuj ruchy wymiatające, a nie poziome, poproś dentystę o instruktaż.
  3. Podczas mycia zębów nie zapominaj o języku. Na języku gromadzi się mnóstwo bakterii powodujących próchnicę. Język więc należy czyścić. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego przyrządu, ale również szczoteczką do zębów, ta samą, którą myjesz zęby.
  4. Używaj nitki dentystycznej. Pomoże ona wyciągnąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Uważaj, żeby nie uszkodzić nią dziąseł.
  5. Pamiętaj o regularnej wymianie szczoteczki do zębów mniej więcej co 2 miesiące lub częściej, jeśli masz taką potrzebę.
  6. Zadbaj o prawidłową dietę. Przede wszystkim spożywaj produkty bogate w wapń (np. sardynki, produkty mleczne), a ogranicz niezdrowe przekąski. Jeśli jednak skusisz się na chipsy, landrynki lub inne przekąski, które przyklejają się do zębów, postaraj się jak najszybciej umyć zęby.
  7. Miej pod ręką gumę do żucia bez cukru. Używaj w sytuacjach, gdy nie możesz po jedzeniu umyć zębów. Żucie gumy wspomaga wydzielanie śliny, co pomaga oczyścić zęby i ochronić szkliwo przed niszczeniem przez kwasy.
  8. Pokonaj lęk i zacznij regularnie odwiedzać dentystę (co najmniej 1-2 razy do roku).

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *