Jak zapobiegać przeziębieniu

Nadchodzi jesień, a wraz z nią jesienne chłody, plucha, zmiany temperatury. Dzień robi się krótszy. Często pada deszcz. Robi się coraz zimniej. Zaczyna się sezon na przeziębienie.

Oczywiście przeziębienia i grypa nie atakują każdego. Jednak każdy z nas zna przynajmniej jedną osoba, która właśnie jesienią zaczyna chorować.

Najmniej narażeni na przeziębienia, ból gardła czy grypę są ludzie aktywni fizycznie, uprawiający sport, przebywający lub pracujący na świeżym powietrzu, stosujący optymalną dietę. Dlatego to od nas samych, w dużym stopniu, zależy zatem czy nasz organizm się zahartuje i przeziębienie nas nie dopadnie.

Najważniejsze w profilaktyce jest odżywianie. Jemy coraz mniej warzyw i owoców. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to one właśnie wpływają w ogromnym stopniu na odporność naszego organizmu, usprawniają i pobudzają zachodzące w nim procesy. Należy więc jeść jak najwięcej jarzyn i owoców. Jabłka, marchewka, kapusta kiszona, dynia, czosnek, cebula to pokarmy, które są naszymi sprzymierzeńcami. Podobnie jak nabiał. Starajmy się unikać białego pieczywa, cukru i nadmiaru soli.

Także odpowiednia ilość snu chroni nas przed przeziębieniem. Jeśli nie wysypiamy się odpowiednio, nasz organizm nie jest sprawny w 100% . Jesteśmy osłabieni i podatni na wszelkiego rodzaju infekcję. Gdyż osłabiony organizm nie ma sił aby bronić się przed przeziębieniem. Kiedy mało śpimy, nasz organizm ma mniejsze zdolności do regeneracji.

Nie każdy pamięta, że przed przeziębieniem chroni nas także odpowiednie hartowanie organizmu. Niestety hartowanie organizmu staje się coraz mniej popularne. A przecież nie ma w nim niczego złego. To naprawdę samo dobro. Skoro naszym rodzicom i dziadkom hartowanie pomagało w życiu i dla nas jest odpowiednie. Może i nie modne. Ale skuteczne.

Jak się hartować

Jest kilka sposobów aby się hartować. Najlepiej słuchając swojego organizmu znaleźć swoje metody. Podpowiem tylko, że można np:

  • Podczas kąpieli naprzemiennie używać zimnej i ciepłej wody polewając całe ciało.
  • Można ćwiczyć przy otwartym oknie, należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze.
  • Można też suchą szczotką masować całe ciało (także kark i uszy) zawsze w kierunku serca, a później pogimnastykować się 5 minut w ciepłym dresie.
  • Warto jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu, aby się dotlenić i zahartować, nawet w czasie deszczu. Uczęszczać na długie spacery – np. udając się do pracy czy wracając do domu, przejść pieszo jeden czy dwa przystanki.

Należy wiedzieć, że czasem nic nie pomoże i nie uchronimy się przed przeziębieniem. Tak już bywa. Ale to my mamy wpływ na to z jakim prawdopodobieństwem dopadnie nas przeziębienie i jak go będziemy zwalczać. Kiedy mamy silny organizm, przygotowany do walki, wtedy szybko wyleczymy ewentualne przeziębienie. Dbając o nasze ciało, dbamy o siebie.

 

Zdjęcie: Wikipedia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *