Kalendarz Badań

Zastanawialiście się kiedyś, jakie badania powinniście wykonywać regularnie? Kobiety najczęściej pamiętają, że powinny regularnie chodzić do ginekologa. Na pierwszym miejscu często wymieniany jest również dentysta. I słusznie, bo przynajmniej raz na pół roku należałoby go odwiedzić. Niestety nie dość, że nie mamy wiedzy o koniecznych badaniach, jakie powinniśmy wykonywać, to jeszcze nie robimy tego z różnych względów: z lenistwa, strachu, czasem nawet lekkomyślnie twierdzimy że nic nam nie będzie. A przecież nasz organizm jest ważniejszy od np. samochodu, o serwisowaniu którego raczej nie zapominamy.

Kalendarz Badań

  1. raz w miesiącu – samobadanie piersi,
  2. raz na 6 miesięcy – przegląd stomatologiczny, pomiar ciśnienia krwi,
  3. raz na rok – cytologia, badanie piersi przez lekarza ginekologa, dopochwowe USG, badanie dna oka, kontrola ostrości wzroku,
  4. raz na 2 lata – OB, morfologia, poziom cukru, poziom cholesterolu, USG piersi, RTG płuc, ogólne badanie moczu
  5. raz na 3 lata – mammografia, badanie na utajoną krew w kale.

Należy pamiętać, że powyższy kalendarz badań dotyczy osób zdrowych. Kalendarz badań daje orientację kiedy i jakie badania należy wykonywać kontrolnie. Wiadomo, że chorujący np. na nadciśnienie będą mierzyć je nawet kilka razy dziennie, a nie raz na pół roku. Dlatego też o częstości badań w przypadku choroby zawsze decyduje lekarz. Lekarz również decyduje o konieczności wykonania innych badań niż wymienione.

 

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *