Kamienie nerkowe objawy

Kamienie nerkowe ujawniają swoją obecność dopiero w chwili, kiedy zaczynają swoją podróż z nerek poprzez moczowód prosto do pęcherza. Wtedy to pojawia się zazwyczaj uczucie ogromnego bólu. Wiedzą o nim wszyscy, którzy „rodzili” kamienie nerkowe. O tym bólu pisał już Marrrk.

Ból ten w pierwszej chwili można wziąć za ból wyrostka lub ból brzucha. U niektórych osób objawy rodzenia kamieni nerkowych poprzedzają nudności i wymioty.

Ogólnie rzecz biorąc kamienie w samych nerkach nie dają żadnych objawów. Ich tworzenie się jest niestety całkowicie bezobjawowe. Kamienie mogę pozostawać w nerkach przez dłuższy czas i dopiero ich uwonienie się i droga do pęcherza moczowego lub zablokowanie, zatkanie moczowodu powodują silny, przeszywający ból.

Nie ma określonej przyczyny powstawania kamieni w nerkach. Istotną rolę odgrywa odżywianie. Sprzyja im również: podwyższony poziom wapnia we krwi, spożywanie bardzo dużych ilości mleka, a także bardzo rzadka choroba jaką jest nadczynność przytarczyc. Takie schorzenia jak dna czy dolegliwości jelitowe, prowadzą do tworzenia się kamieni moczanowych.

Mechanizm krystalizacji

Tworzenie się kamieni moczowych podlega powszechnie znanym zasadom fizyki i chemii. Najpierw powstaje jądro krystalizacji, wokół którego stopniowo nawarstwiają się kolejne osady. Proces ten zachodzi znacznie łatwiej, jeśli mocz zalega w drogach moczowych, czyli w warunkach zastoju moczu oraz wtedy, gdy ilość substratów krystalizacji jest duża, a odczyn moczu wykazuje niskie pH, sprzyjające ich wytrącaniu się.

W przypadku najczęściej występujących kamieni szczawianowo – wapniowych jądrem krystalizacji są najczęściej kryształy kwasu moczowego lub jego soli, które wytrącają się głównie w moczu o kwaśnym odczynie pH.

Jeżeli nasza codzienna dieta obfituje w białko zwierzęce, to w efekcie przemian metabolicznych tworzą się duże ilości kwasu moczowego i jego soli, a odczyn moczu staje się kwaśny. Podobne warunki zachodzą podczas ciężkich chorób gorączkowych i leczenia nowotworów. Wówczas z rozpadających się komórek uwalniają się duże ilości kwasu moczowego, który jest wydalany z moczem, a w wyniku zwyżki ciepłoty ciała i potów dochodzi do objawów odwodnienia i zakwaszenia moczu. Wszystko to sprzyja krystalizacji kwasu moczowego, który może spowodować nawet całkowite zatkanie dróg moczowych. W łagodniejszych postaciach zjawisko to powoduje ceglasty osad w moczu, nierzadko obserwowany na pieluszkach u niemowląt. Znacznie rzadziej jądro krystalizacji kamieni tworzą obumarłe kolonie bakterii w przypadkach przewlekłych zakażeń dróg moczowych.

Rodzaje kamieni nerkowych

  • fosforanowo-wapniowe
    • szczawianowo-wapniowe
    • z kwasu moczowego – tzw. kamienie bezcieniowe, gdyż nie powodują zacienienia w badaniu RTG
  • cystynowe
    • struwitowe – powstające w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę (czyli rozkładającymi mocznik) takimi jak Proteus, Pseudomonas, Serratia

Najczęstszym rodzajem kamieni nerkowych jest kamica moczanowa (osady powstają z kwasu moczowego). Rzadziej są to kamienie szczawianowe lub fosforanowe. Osady moczanowe, szczawianowe lub fosforanowe mogą też tworzyć się razem z osadami soli wapnia dając w efekcie kamienie szczawianowo-wapniowe, fosforanowo-wapniowe i moczanowo-wapniowe lub też z innymi solami (np. kamienie struwitowe czyli fosforanowo-amonowo-magnezowe).

Canadian Medikal Association Journal” ze stycznia 1992 r. informuje, że najkorzystniejszą rzeczą dla osoby, której organizm ma tendencje do tworzenia kamieni nerkowych jest picie bardzo dużej ilości wody. Można pić również zioła moczopędne i np. herbatkę z korzeni i liści poziomek. Picie dużej ilości wody zapobiega koncentracji soli budujących kamienie.  Dzięki piciu dużej ilości wody sole te są także rozpuszczalne i formowanie się kamieni zarówno szczawiowych, jak i zbudowanych z kwasu moczowego i wapnia, jest niemożliwe. Pogląd taki wyraża również “New England Journal of Medicine” z 15. Paźdz.1992.

Dodatkowo bardzo pomocne przy walce z kamieniami nerkowymi jest używanie Cystone. Cystone powoduje proces rozpuszczania kryształów. Znacznie go przyspiesza i ułatwia. Sprawia, że ból staje się mniejszy a kamienie rozpuszczają się, stają się znacznie mniejsze. Więc nie są takie groźne dla zdrowia i można je wydalić bez bólu. Nie dość, że Cystone likwiduje objawy kamieni nerkowych to dodatkowo zapobiega ich nawrotowi. Używając Cystone zapomnisz o objawach kamieni nerkowych. Zyskasz zdrowie i komfort. Możesz kupić je tutaj.

.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *