Kilka faktów o raku płuc

Pomimo mody na niepalenie, papierosy nadal stanowią najbardziej popularną i niestety śmiercionośną używkę. Poza wieloma konsekwencjami, z których część ma wymiar estetyczny (żółte palce i zęby) lub społeczny (śmierdzący oddech utrudnia kontakty międzyludzkie) jest jedna najpoważniejsza, o której mam wrażenie ostatnio się zapomina czyli rak płuc.

Rak płuc może pojawić się u osób niepalących, jednak dzieje się to naprawdę wyjątkowo rzadko. W przeważającej części dotyczy palaczy i jest bezpośrednią konsekwencją wieloletniego palenia papierosów.

Kilka faktów o raku płuc:

  • od 6 lat powoduje największą liczbę zgonów z powodu nowotworu wśród kobiet w Polsce (przebija pod tym względem raka piersi);
  • jest najczęściej diagnozowanym złośliwym nowotworem w Polsce,
  • jest najczęstszą przyczyną zgonów kobiet po 45 roku życia;
  • w ostatnim roku na raka płuc zmarło w naszym kraju ok. 6,5 tysiąca kobiet (dla porównania: w latach 60 i 70-tych ubiegłego wieku było to ok. 2 tysięcy kobiet).

Jeśli jest to dla Was zbyt mała motywacja do rzucenia palenia, polecam obejrzeć sobie zdjęcia płuc palacza. A jeśli nie macie ochoty zrobić tego dla siebie, zróbcie to dla swoich rodzin, dzieci, najbliższych, Oni na pewno chcą, żebyście żyli jak najdłużej i najzdrowiej.

Zdjęcie: Wikipedia
Źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *