Komfortowy sen

Ostatnio pisaliśmy o optymalnej ilości snu dla człowieka. Jest to oczywiście sprawa indywidualna. Czasem jesteśmy tak zajęci i zapracowani, że nie mamy czasu spać tyle, ile byśmy chcieli. Z kolei bywają sytuacje, kiedy czas na sen jest, a sen nie przychodzi. Zanim zgłosimy się do lekarza zastanówmy się czy ostatnio nie zaburzyliśmy naszego rytmu dobowego. Być może poszliśmy spać dużo później, i dlatego nie możemy zasnąć. Ale niekoniecznie. Powód wszak może być prozaiczny. Złe warunki do spania. I nie mówię jedynie o niewygodnym łóżku.

Jak zapewnić sobie komfortowe warunki snu:

  1. Sprawdź czy masz wygodne łóżko. Czasem przez lata śpimy na łóżku zupełnie niedostosowanym do naszych potrzeb, ale tak się przyzwyczailiśmy do tego dyskomfortu, że nauczyliśmy się z nim żyć. Warto udać się do sklepu z meblami, najlepiej takiego, w którym można testować łóżka i materace. Połóż się na kilku różnych materacach. Zobacz czy wygodnie jest ci na materacu twardym, czy miękkim. Pamiętaj jednak, że spanie na bardzo miękkim materacu jest niekorzystne dla kręgosłupa. Jeśli z twojego łóżka wystają sprężyny lub widoczne są nierówności – trzeba je koniecznie wymienić. Nie każdego jednak stać na nowe łóżko. Warto jednak pomyśleć o wymianie materaca. Na rynku dostępne są również grube pokrowce na materac. Są one tańsze od nowego materaca. Wystarczy założyć je na stary materac by poczuć się wygodnie i komfortowe. Brak pieniędzy nie powinien być przeszkodą w uzyskaniu dobrych warunków do spania, gdyż można znaleźć rozwiązanie na niemal każdą kieszeń.
  2. Poduszka ma ogromne znaczenie. Najlepsze są podobno te z naturalnym puchem w środku. Jednak jeśli jesteś alergikiem, lepiej gdy zrezygnujesz z naturalnego wypełnienia zarówno kołdry jak i poduszki. Poduszka musi być wygodna. Zastanów się czy częściej śpisz na boku, czy na plecach bądź brzuchu, bowiem od pozycji podczas snu zależy rodzaj poduszki, na jakiej powinno się spać.
  3. Kołdra – kolejny bardzo ważny element podczas snu. Pod zbyt cienką – będzie nam zimno. Pod zbyt grubą – za gorąco. W obu przypadkach równowaga termiczna jakiej potrzebujemy podczas snu zostaje zachwiana. Wybór wypełnienia zależy od preferencji indywidualnych. W dzisiejszych czasach nawet alergicy mają możliwość komfortowego snu, gdyż sztuczne wypełnienia kołder i poduszek produkowane są na naprawdę wysokim poziomie, lekkie i przewiewne – w zależności od modelu. Wybierzcie grubość, jaka wam odpowiada tak, aby nie pocić się ani nie marznąć podczas snu. Najlepiej też zmieniać kołrę w zależności od pory roku i temperatury w sypialni. Jeśli latem w sypialni mamy bardzo ciepło, lepiej przerzucić się na koc lub cienką kołdrę, zimą zaś spa pod grubszą. Ciekawym rozwiązaniem są dostępne na rynku tzw. kołdry podwójne, które spina się ze sobą aby utworzyć jedną, grubą, ciepłą kołdrę, a po rozdzieleniu warstw zyskujemy dwie cienkie.
  4. Pościel w którą ubieramy kołdry i poduszki powinna być w 100% naturalna. W grę wchodzi jedwab, len, ale największy i najtańszy wybór mamy wśród wyrobów bawełnianych. Poszewki zrobione ze 100% bawełny są doskonałe do spania. Zapewniają ciepło i komfort. Przepuszczają powietrze i nie uczulają. W dodatku wybór rodzaju bawełny jest duży, od szorstkiej kory, bo gładką satynę bawełnianą. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie.
  5. Wietrz pomieszczenie przed snem. A najlepiej śpij przy otwartym oknie. Jeśli jednak jest to niemożliwe, zanim pójdziesz spać otwórz okno w sypialni na co najmniej pół godziny. Jeśli jest zima – wyłącz ogrzewanie na czas wietrzenia. Na noc ustawiaj także ogrzewanie na niższą temperaturę lub wyłączaj je całkowicie. Temperatura niższa o 3-4 stopnie oc dziennej sprzyja dobremu, komfortowemu wysypianiu się.
  6. Zwróć uwagę na światło. Najlepiej śpi się w ciemności, gdyż światło oddziałuje na szyszynkę, która wytwarza melatoninę czyli hormon snu. Powoduje to problemy z zaśnięciem gdy jest jasno. Dlatego zadbaj o ciemność w sypialni, zasłoń okna tak, aby do środka nie wpadały światła z ulicy.
  7. W miarę możliwości staraj się aby podczas twojego snu nikt nie oglądał telewizji ani nie używał komputera w pomieszczeniu, w którym śpisz. Sen to czas odpoczynku. Żadne światła ani hałasy nie powinny Cię z tego snu wyrywać.
  8. Nie najadaj się tuż przed snem. Ostatni posiłek jedz co najmniej na 2 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka.
  9. Unikaj dużego wysiłku fizycznego tuż przed snem. Ruch zawsze jest wskazany, ale bardzo intensywne ćwiczenia lepiej jest wykonać na kilka godzin przed pójściem do łóżka.
  10. Ustaw sobie budzik. Podczas problemów z zasypianiem często śpi się potem za długo. To z kolei powoduje problemy z zaśnięciem kolejnego dnia. Warto codziennie nastawiać budzik na tę samą godzinę i wstawać o tej samej porze. Dzięki temu uregulujemy nasz rytm dobowy.
  11. Najtrudniejsze na koniec – postaraj się przed snem wyciszyć. Myślenie o problemach i obowiązkach, z którymi musisz się zmierzyć w ciągu dnia zostaw sobie na dzień. W nocy, przed snem nie rób nic, co mogłoby Cię zdenerwować lub wyprowadzić z równowagi. Jest to często bardzo trudne, zwłaszcza gdy problemów i trosk jest sporo. Ale postaraj się przynajmniej wieczorem nie zaprzątać sobie nimi głowy. Gdy się wyśpisz, będziesz mieć więcej energii na ich rozwiązanie.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *