Kwas foliowy nie tylko dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy powszechnie znany jest jako substancja niezbędna kobietom w ciąży, które spożywają go w zwiększonych ilościach (a przynajmniej powinny), aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój układu nerwowego. To oczywiście prawda i o kwasie foliowym kobiety w ciąży rzeczywiście muszą bezwzględnie pamiętać. Ale czy tylko ciężarnym przydaje się kwas foliowy?

To ostatnie pytanie jest rzecz jasna retoryczne, bo odpowiedź nasuwa się sama, TAK, kwas foliowy jest potrzebny nie tylko kobietom w ciąży. W końcu to witamina, a witaminy potrzebne są ludziom. Zacznijmy może od tego czym jest tak naprawdę kwas foliowy.

Kwas foliowy to witamina z grupy B, a dokładniej B9. Jego nazwa pochodzi od łącińskiego „folium” czyli „liść”, a wzięła się stąd, że pierwszy raz kwas foliowy odkryto w liściach szpinaku. I rzeczywiście jest go tam całkiem sporo, aczkolwiek w innych warzywach również go znajdziemy. Kwas foliowy zawierają też: brukselka, kapusta, kalafior, brokuł, ale również pełne ziarno i pełnoziarniste produkty czy wątróbka.

Kwas foliowy potrzebny jest nie tylko kobietom w ciąży. Również dzieci, kobiety nieoczekujące potomka oraz mężczyźni mają zapotrzebowanie na tę witaminę.

 

Właściwości kwasu foliowego:

 

  1. Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego poprzez udział w tworzeniu serotoniny i noradrenaliny czyli ważnych przekaźników nerwowych.
  2. Bierze udział w procesie krwiotwórczym, a dokładniej w powstawaniu erytrocytów.
  3. Bierze udział w tworzeniu soku żołądkowego, wspomaga pracę jelit, wątroby.
  4. Wpływa na jakość męskiego nasienia (niedobór kwasu foliowego prowadzi do zmniejszenia ilości plemników).
  5. Chroni przed nowotworami (szczególnie przed nowotworami macicy).

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *