Męskie nietrzymanie moczu

Wydawać by się mogło, że nietrzymanie moczu to przypadłość dotykająca jedynie kobiet, zwłaszcza dojrzałych. Okazuje się jednak, że nie. Być może mężczyźni mówią o tym rzadziej z prostej przyczyny – ze wstydu, ale nietrzymanie moczu u mężczyzn jest coraz częstszym problemem.

Zamiast jednak się wstydzić, warto zastanowić się nad przyczyną męskiego nietrzymania moczu. Okazuje się bowiem, że ważnym czynnikiem może być w tym przypadku spożycie kofeiny.

Badanie przeprowadzono przez uczonych Uniwersytetu w Alabamie. Wykazało ono, iż mężczyźni, którzy spożywali dziennie ponad 234 mg kofeiny mieli o ponad 70% większe szanse na choroby pęcherza, w tym nietrzymanie moczu.

Nie dajmy się zwariować, badanie to nie mówi wprost, że kofeina powoduje nietrzymanie moczu u mężczyzn. Daje jednak sygnał, że może mieć z tym poważny związek. Dlatego też warto ograniczyć kofeinę, pamiętając, że jedna filiżanka kawy ma ich 125 mg. Jest to więc dawka, która nie powinna nikomu zaszkodzić. Jednocześnie jednak nie zapominajmy, że kofeinę zawierają również napoje energetyczne, niektóre leki, niektóre słodycze.

Mężczyzno, jeśli zauważysz u siebie nietrzymanie moczu, spróbuj odstawić lub ograniczyć kawę do jednej filiżanki dziennie oraz inne produkty z kofeiną. Być może problem zniknie sam lub znacznie się zmniejszy. Jeżeli jednak odstawienie kawy po 2 tygodniach nie da żadnej poprawy, koniecznie skontaktuj się z urologiem.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *