Myjesz ręce po wyjściu z toalety?

Myjesz ręce po wyjściu z toalety – pytanie retoryczne? Okazuje się że jednak nie. A przynajmniej dla części osób. Badania przeprowadzone przez amerykańską organizację Centers for Disease Control and Prevention czyli popularne CDC pokazało, że tylko ok. 77% mężczyzn po skorzystaniu z toalety myje ręce!

Niestety brak jest informacji czy badanie przeprowadzono tylko wśród amerykańskich mężczyzn (prawdopodobnie tak) ani jak kształtuje się ten procent wśród kobiet. Tym bardziej brak jest danych dotyczących mycia rąk w Polsce. Wydaje mi się jednak, że gdyby przeprowadzić taką ankietę, to na pytanie o mycie rąk, niezależnie od prawdziwych zwyczajów, większość ludzi odpowiedziałaby, że myje. Konieczność mycia rąk wpajana nam była od szkoły. Niestety nie każdy tego przestrzega (choć prawdopodobnie nigdy się nie przyzna).

Jak z tego wniosek? Wniosek jest jeden. Trzeba uważać. O ile we własnej toalecie, gdzie osobiście dbamy o jej czystość, możemy czuć się bezpiecznie, o tyle publicznych toalet nie możemy być pewni. Nawet jeśli wy myjecie ręce po wyjściu z toalety, to nie jesteście w 100% chronieni. Przed Wami mógł przecież być tam ktoś, kto higienę traktuje bardziej lekceważąco. Pamiętajcie więc, żeby po umyciu rąk niczego w toalecie nie dotykać – ścian, nawet kurków przy kranie – najbezpieczniej zakręcać je przez ręcznik (fotokomórka bardzo ułatwia sprawę). Brzmi to może przesadnie, ale nikt nie chce przecież spożywać pozostałości ekskrementów. Jeśli uważasz, że to przesada, to zanim dotkniesz klamki w toalecie, pomyśl, że przed tobą ktoś dotykał jej brudną ręką…

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *