Na wiosnę zadbaj o stopy

Stopy. Przez całe życie noszą nasz ciężar, chociaż rzadko to sobie uświadamiamy. Wymagają one przez to wyjątkowej pielęgnacji. Niestety nie każdy o tym pamięta. Widać to szczególnie w ciepłych miesiącach, kiedy kobiety i coraz częściej również mężczyźni zakładają odkryte buty, w których prezentują zaniedbane stopy.

Brudne podeszwy, pożółkłe pięty, a często nawet, o zgrozo, widocznie zaawansowana grzybica – takim właśnie widokiem wiosną i latem raczy nas część społeczeństwa. Z moich obserwacji wynika, że nie jest to zjawisko rzadkie. Wystarczy wyjść z domu latem, zawsze znajdzie się ktoś, komu przydałaby się solidna pielęgnacja stóp.

A przecież pielęgnowanie stóp jest zadaniem raczej prostym. Wymagającym systematyczności i odrobiny uwagi. Oczywiście każdy poświęca stopom tyle czasu, ile posiada.

Niemniej jednak są czynności, które stanowią absolutne minimum w codziennej pielęgnacji zdrowych stóp:

  • mycie stóp – codziennie, czasem nawet kilka razy dziennie (zależnie od potrzeb);
  • złuszczanie twardego, narastającego naskórka – na naprawdę delikatne złuszczanie (peeling lub delikatna tarka) można pozwolić sobie codziennie, ewentualnie 2-3 razy w tygodniu, warunkiem jest używanie delikatnych narzędzi – niezbyt grubego peelingu lub drobnej tarki; nie oleca się używania pumeksów ( a jeśli już, to naturalnych) ani gruboziarnistych tarek (w szczególności metalowych) ponieważ silne złuszczanie powoduje szybsze narastanie niechcianych zrogowaceń;
  • nawilżanie skóry stóp – mamy dziś ogromny wybór preparatów nawilżająco-pielęgnujących, od pachnących nawilżających emulsji, po kremy z zawartością olejku herbacianego (zapobieganie grzybicy) oraz mocznika (właściwości zmiękczające), a także preparaty ograniczające potliwość.

Te trzy wyżej wymienione kroki pozwolą na zachowanie zdrowych stóp w naprawdę dobrej kondycji. Skóra będzie gładka, nawilżona, a brzydkie zrogowacenia zostaną zniwelowane. Jeżeli mamy jednak problemy ze stopami, podejrzewamy grzybicę, lub inne choroby, w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem oraz zachować ostrożność i higienę, aby ewentualnych zakażeń nie rozprzestrzenić. Zawsze można również udać się na profesjonalny pedicure u kosmetyczki. Pamiętajmy jednak, że większość salonów zajmuje się tylko i wyłącznie zdrowymi stopami.

Zdjęcie: Flip Flops przez Mandie Lancaster

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *