Naturalne napoje energetyczne

naturalne napoje energetyczne

Coraz częściej sięgamy po różnego typu napoje energetyczne, które mają na celu utrzymanie nas w dobrej formie psychicznej przez dłuższy czas, pomagają, a przynajmniej mają pomagać w skupieniu uwagi i wykrzesaniu większej ilości energii do działania. Kwestia czy jest to dobry sposób jest niezwykle dyskusyjna. Nawet media bombardują nas informacjami o niebezpieczeństwie niektórych specyfików. Zwłaszcza, że do wyprodukowania napoju energetycznego, poza substancjami aktywnymi, używa się ogromnych ilości cukru i substancji chemicznych – od barwników, po substancje smakowe. A może jednak warto sięgnąć do podstaw i przypomnieć sobie jakie napoje energetyzujące oferuje nam natura?

 

Kawa

Najbardziej znana i szeroko stosowana roślina. Jej wspaniałe właściwości zawdzięczamy kofeinie. Kofeina dla rośliny to nic innego jak… pestycyd. Na owady działa paraliżująco lub nawet zabójczo. A jak działa na człowieka? Powszechnie uważa się, że kofeina działa pobudzająco, poprawia koncentrację i pomaga w mobilizacji organizmu: do myślenia, do pracy, do wstania z łóżka itp.  W rzeczywistości kofeina pobudza Ośrodkowy Układ Nerwowy i zwiększa metabolizm, dzięki czemu uzyskujemy jasność umysłu i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Warto jednak pamiętać, że nie na każdego to działa. Są osoby, których kawa w ogóle nie pobudzi. Warto pamiętać także o zjawisku tolerancji – organizm przyzwyczaja się do codziennej dawki substancji, przez co jej działanie nie jest tak intensywne, jak na początku.

To ile kofeiny spożyjemy w kawie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim kawa to napar z palonych i świeżo mielonych ziaren, a nie z rozpuszczonych chemicznych granulek (choć nazwa faktycznie ta sama). Warto pamiętać, że kawa występuje w dwóch odmianach: odmiana Arabica zawiera mniej kofeiny niż Robusta, przy czym ta druga jest tańsza i kwaśniejsza (uważana za mniej szlachetny gatunek). Zawartość kofeiny zależy także od stopnia palenia – mocno spalone ziarna zawierają jej mniej niż te palone krócej.

 

Napar z guarany

Ziarenko kawy zawiera ok 2% kofeiny. Z kolei guarana to aż 5 %. Do tego guarana zawiera także taniny, teobrominę i ksantynę, co łącznie daje mocniejszą mieszankę i bardziej intensywne działanie po wypiciu napoju z guaraną niż po wypiciu kawy. Stawia na nogi, poprawia koncentrację, dodatkowo ma właściwości antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Ale tak jak z kawą (choć w tym wypadku, ze względu na większą ilość substancji psychoaktywnych) można przedawkować. Trzeba więc uważać na ilość spożywanych produktów z kofeiną. Warto też pamiętać o braku potwierdzonych właściwości odchudzających guarany – dlatego też niewielka jej ilość nie powinna zaszkodzić, ale wskazany jest jednak umiar w stosowaniu.

 

Zielona herbata

Napój chińskich mędrców – tak w Europie kojarzona jest zielona herbata. I słusznie, bo właśnie w Chinach kilka tysięcy lat temu rozpoczęło się spożywanie tego napoju. Od popularnej u nas czarnej herbaty, zwanej potocznie „zwykłą” rożni się tym, że liście nie przechodzą procesu fermentacji. Są, jak sama nazwa wskazuje, zielone. A co niezwykłego kryje w sobie napar z zielonych herbacianych listków? Substancje pobudzające: kofeina (zdecydowanie mniej niż w kawie), teofilina, teanina. Działanie zielonej herbaty ocenia się na delikatniejsze ale dłuższe niż kawy. Dodatkowo zawiera ona przeciwutleniacze. Warto jednak zapoznać się i stosować do sposobu parzenia – kilka minut gorącej, ale nie wrzącej wodzie.

 

Yerba Mate

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma właściwości pobudzające i rozjaśniające umysł. Oprócz tego sporo witamin (A, C, witaminy z grupy B) i składników mineralnych (żelazo, magnez, wapń, potas).  Oprócz stymulujących właściwości, yerba mate przypisuje się także umiejętność rozluźnienia organizmu, co ma znaczenie w profilaktyce antystresowej.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *