Niezwykły olej kokosowy

Zainteresowanie olejem kokosowym od kilku lat stopniowo rośnie. Coraz więcej osób daje się przekonać do tego białego oleju o konsystencji masła. Co jest w nim takiego niezwykłego, że nazywa się go najzdrowszym olejem świata?

Olej kokosowy – najzdrowszy olej świata

Olej kokosowy zawiera substancje, które wśród innych olejów czynią go naprawdę wyjątkowym. W regionach, gdzie naturalnie występują palmy kokosowe, ich orzechy stosuje się do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Chorób tych jest cała lista, od astmy, poprzez wrzody żołądka, nieregularne miesiączki czy infekcje skóry, aż do bólu zębów, gruźlicy czy żółtaczki. Czy to w ogóle możliwe, żeby jedna substancja leczyła dziesiątki chorób? Zresztą skąd się wzięło to nagłe zainteresowanie? Przecież olej z kokosa (zwany również masłem kokosowym, ze względu na jego konsystencję w temperaturze pokojowej) istnieje od dawien dawna.

Otóż olej kokosowy padł niegdyś ofiarą specjalistów do spraw żywienia. Przeprowadzono badania, które wykazały, że zawiera on tłuszcze nasycone, co jeszcze całkiem niedawno dla produktu oznaczało prozdrowotny ostracyzm. Powszechnie uważano bowiem, ze tłuszcze nasycone są jednoznacznie szkodliwe i odpowiedzialne za całą masę chorób cywilizacyjnych (otyłość, choroby serca i układy krążenia itp.)

Okazuje się jednak, że tłuszcz kokosowy od klasycznych tłuszczów nasyconych różni się przede wszystkim długością łańcuchów kwasów tłuszczowych, których stanowi mieszankę. Kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym mają średnie i krótkie łańcuchy, a dzięki temu tłuszcz ten jest szybciej metabolizowany, nie odkłada się w organizmie, polecany jest osobom z chorobami układu krążenia, daje dużo energii bez efektów ubocznych w postaci tycia lub zapychania tętnic, nadaje się dla osób odchudzających się (jako szybko spalane źródło energii).

Zmiana nastawienia środowiska żywieniowego zmienia się o 180 stopni. Dziś olej kokosowy przez coraz większą część specjalistów uważany jest za superżywność. Właściwości oleju kokosowego są niezliczone, choć nie zawsze znajdują wiarygodne potwierdzenie. Mówi się jednak o silnych właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych, zaleca się spożywanie oleju kokosowego osobom z chorobami układy pokarmowego, zaburzeniami wchłaniania, chorobami układu krążenia, otyłością i nadwagą, niedoborami odporności,  stosuje się jako lekarstwo na trądzik, wysypki i egzemy itp. Lista naprawdę jest długa.

Do tego dochodzi jeszcze jedna cecha: olej kokosowy, jako że w 90% zawiera tłuszcze nasycone, w temperaturze pokojowej ma postać stałą, ma wysoką temperaturę dymienia, nadaje się więc do smażenia i w tej kategorii zostawia daleko w tyle inne tłuszcze roślinne: oliwę z oliwek, olej rzepakowy itd.

Najlepsze wyjście to umiar

Jak w każdej tego typu nowince dietetycznej najważniejsze jest zachowanie umiaru. Pojawiają się bowiem opinie, że poza dobroczynnymi właściwościami oleju kokosowego, są również negatywne. Warto wspomnieć o odnotowanym wpływie na wzrost cholesterolu w organizmie. Wzrasta zarówno wartość cholesterolu HDL (znanego jako „dobry” cholesterol), jak i „złego” – LDL (niektóre źródła podają jednak zupełnie inną informację – o obniżaniu LDL). Dla porównania: tłuszcze zwierzęce powodują jedynie wzrost LDL, zdrowiej jest więc jednak smażyć na oleju kokosowym.

Ograniczenie tłuszczów nasyconych w diecie również wydaje się najlepszym wyjściem. Zwłaszcza, że olej kokosowy to jednak tłuszcz – nadmierne jego spożycie będzie prowadziło do nadwagi (zwłaszcza jeśli dodamy do tego siedzącą pracę, błędy żywieniowe, małą aktywność fizyczną), mimo iż – teoretycznie – dzięki krótszym łańcuchom kwasów tłuszczowych, olej kokosowy jest łatwiej „spalany” (zwłaszcza, że nadal pozostaje to w sferze teorii, nie ma badań, które mogłyby tę hipotezę  potwierdzić). Nadmiar nie jest wskazany.

Olej kokosowy – doskonały kosmetyk

Olej kokosowy to substancja, którą warto wziąć pod lupę. Na dzień dzisiejszy brak jest jednak badań, które w jednoznaczny sposób potwierdziłoby jego skuteczność w profilaktyce chorób układu krążenia czy otyłości. Dlatego jeśli decydujecie się na włączenie go na stałe do diety, warto jest zachować umiar. A sam olej kokosowy nadaje się nie tylko do spożycia. Dla swoich potrzeb odkryła go również kosmetologia. Okazuje się bowiem, że masło kokosowe doskonale może zastąpić krem do twarzy czy balsam do ciała (recenzja jednego z olejów kokosowych dostępnych na polskim rynku – wkrótce na Portalu Zdrowia). A dzięki temu, że jest to tłuszcz naturalny, a nie pochodna ropy naftowej (jak np. paraffinum liquidum czyli płynna parafina zawarta w wielu kosmetykach), nie zostaje na skórze w postaci tłustego filmu, tylko wchłania się, dając efekt zmiękczenia, uleastycznienia i nawilżenia skóry. Zawiera także przeciwutleniacze, dzięki których skóra dłużej pozostaje młoda. Dodatkowo olej kokosowy pomaga zachować skórę w zdrowiu, ponieważ zawiera substancje o działaniu bakteriobójczym (niektóre źródła podają, że olej kokosowy działa łagodząco i leczniczo na różnego rodzaju wysypki i egzemy, a także trądzik).

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *