Nowa metoda leczenia raka piersi

Nadszedł czas, żebyśmy i my napisali o odkryciu polskich naukowców. Okazuje się bowiem, że wycięcie jajników jest bardzo skuteczną metoda w leczeniu raka piersi.

O raku piersi mówi się wciąż zbyt mało. Na nowo dyskusja rozgorzała niedawno, gdy popularna aktorka Angelina Jolie poddała się profilaktycznej podwójnej mastektomii. Swoją decyzję nagłośniła, aby stać się wzorem dla innych kobiet. Pobudki jakie skłoniły aktorkę do tak radykalnej decyzji to posiadanie mutacji w genu BRCA1 i śmierć matki, a także choroba (później śmierć) ciotki – właśnie na raka piersi. Wszystkie te czynniki sprawiały, że prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę chorobę było dla aktorki ogromne.

Odkrycie polskich naukowców również powinno przyczynić się do zwiększenia wiedzy i długości życia kobiet chorych na raka piersi. Przebadali oni bowiem grupę 3 tysięcy pacjentek przed 50 rokiem życia. Wykonano badanie wykrywające mutację w genie BRCA1 i obserwowano przez kolejnych 10 lat. Okazało się, że kobiety, u których z różnych powodów wykonano zabieg adneksektomii  czyli wycięcia jajników i jajowodów mają o 70% mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi  w ciągi następnych 10 lat od kobiet, u których zabiegu nie wykonano.

Dotychczas adneksektomia była zabiegiem, który stosowano w profilaktyce i leczeniu raka jajnika. Okazuje się jednak, że jest to też metoda leczenia raka piersi o wysokim stopniu skuteczności.

Wyniki badań opublikował prestiżowy Journal of Clinical Oncology.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *