Optymalna ilość snu

Jak to jest naprawdę z tym snem? Dlaczego niektórzy są pełni energii po przespanych 5 godzinach, a po 9 godzinach snu ledwo wstają z łóżka. Z kolei inne osoby muszą koneicznie przespać 8 godzin, inaczej nie potrafią funkcjonować. Czy to normalne?

Przede wszystkim ilość snu jest sprawą bardzo indywidualną. Można określić optymalną ilość snu jako przedział od – do. I dopiero gdy ilość snu drastycznie poza tę normę wychodzi, można zacząć się niepokoić.

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że ilość snu zależy od wieku. Niemowlęta przesypiają ponad 80% czasu. Im dziecko starsze, tym sypia mniej. Z kolei wśród osób dorosłych znajdziemy takie, którym wystarczy 5 godzin snu na dobę, jak i takich, dla których warunkiem wyspania się jest przespanie co najmniej 10 godzin. I w obu przypadkach jest to stan prawidłowy.

Optymalna ilość snu w zależności od wieku:

16 godzin – noworodki

13 – 14 godzin  – niemowlęta

12 godzin – dzieci 2-3-letnie

11 godzin – dzieci 4-5-letnie

10 godzin – dzieci 6-13-letnie

8 godzin – młodzież 14-18-letnia, ale także dorośli do 30 roku życia

7 godzin – dorośli 31-49 lat

6 godzin – dorośli 50-70 lat

W starszym wieku możliwe jest zmniejszenie ilości potrzebnego snu do 5 lub nawet 4 godzin.

Powyższego zestawienia nie należy jednak traktować jak wyroczni. Ilość snu jest bowiem sprawą INDYWIDUALNĄ. Jeżeli ktoś od dziecka sypiał mało, np po 6-7 godzin,  a w wieku dorosłym wystarcza mu 5-6 godzin snu, po którym czuje się rześki, wypoczęty i wyspany, to nie ma powodów do obaw. Przede wszystkim bowiem należy wsłuchać się w swój organizm. Zresztą naturalne jest to, że czasem śpimy dłużej (np podczas przeziębieniaorganizm potrzebuje wtedy więcej snu), a czasem krócej.

Nagła zmiana ilości potrzebnego snu powinna budzić niepokój, o ile nie jest spowodowana czynnikami o których wiemy. Możemy spać krócej bądź dłużej z powody stresu, zmniejszonej ilości snu w ostatnim czasie, choroby, zmiany strefy czasowej, zaburzenia dobowego rytmu itp. Jeżeli jednak nagle śpimy zauważalnie krócej bądź dłużej i nie znajdujemy sami przyczyny tego stanu, należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *