Owoc anyżu czyli anyż

Biedrzeniec anyż to roślina jednoroczna osiągająca 30-50 cm wysokości. Rozmnaża się z nasion (właściwie: owoców), które wysiewa się wprost do gruntu w pierwszej połowie kwietnia.

Nasiona anyżu można kupić w sklepach „Herbapolu” lub w aptekach pod nazwą owoc anyżu. Do siewu wybierane są owoce najbardziej dojrzałe, duże i ciemne. Wartościowe nasiona kiełkują po 3 tygodniach. Rośliny powinny rosnąć w rozstawie 20 X 29 cm.

Świeże pędy, zebrane przed kwitnieniem, bywają stosowane jako przyprawa. Owoce anyżu dojrzewają pod koniec sierpnia, a ich zbiór rozpoczyna się w momencie żółknięcia łodyg i szarzenia owoców.

Łodygi ścina się i suszy w pęczkach, baldachami do dołu. Potem młócone są owoce. Uzyskanie wartościowych owoców anyżu jest możliwe tylko wtedy, gdy lato jest ciepłe i suche.

Odpowiednia pogoda jest również warunkiem uzyskania własnego, pełnowartościowego materiału siewnego, który zbiera się na przełomie sierpnia i września.

Stosuje się owoc anyżu w postaci odwaru z l łyżeczki owoców na l szklankę wody, dla dorosłych – 3 razy dziennie po 1/2 szklanki, dla dzieci – kilka razy dziennie po l łyżeczce.

Jako przyprawa kuchenna owoce anyżu bywają dodawane do pierników, posypuje się nimi chleb i bułki, a także przyrządza na nich wódkę – anyżówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *