Plamy wątrobowe

Plamy wątrobowe to spore obszary skóry zabarwionej brązowym pigmentem. Plamy wątrobowe pojawiają się najczęściej na grzbiecie dłoni. Zazwyczaj  kojarzą nam się nam one z osobami w podeszłym wieku. Jednak plamy wątrobowe to nie efekt starzenia się skóry.

Plamy wątrobowe powstają w wyniku gromadzenia się nadmiaru pigmentu. Dzieje się tak zazwyczaj na skutek długotrwałego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych.

Dawka promieniowania słonecznego kumuluje się i z reguły efekt widać dopiero po wielu latach, często w starszym wieku.  Jednak u osób, które bardzo dużo przebywają na słońcu, mogą występować już w wieku dwudziestu kilku lat.

Także przyjmowanie niektórych leków (między innymi środków moczopędnych, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi) sprawia, ze skóra staje się bardziej wrażliwa na słońce, a to ułatwia tworzenie się plam.

Plamy wątrobowe – wyglądają zazwyczaj  jak piegi, tylko są dużo od nich większe. Takie plamy są raczej niegroźne. Jeżeli jednak czujesz mrowienie, swędzenie, jeśli plama zmienia kolor albo zaczyna krwawić – jak najszybciej udaj się do lekarza. Niektóre rodzaje nowotworów skóry – na przykład czerniak – mogą w początkowym stadium wyglądać jak plamy wątrobowe.

Określenie „plama wątrobowa” pochodzi od pojęcia Macua hepatica, oznaczającego przebarwienia skóry o brązowawym, podobnym do koloru wątroby, zabarwieniu.

Profilaktyka – po pierwsze nie szkodzić.

 • – większość młodych ludzi uważa to za banał, ale warto unikać słońca, w czasie, kiedy operuje ono najmocniej – czyli w godzinach 10 do 16 latem.
 • – warto też stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym (twarz i grzbiety dłoni)
 • – staraj się nosić kapelusz z szerokim rondem. Osłoni on przed słońcem twarz i szyję. Osłonięcie tych fragmentów ciała zmniejszy prawdopodobieństwo występowania plam wątrobowych w tych miejscach.
 • – Można stosować na skórę olejek, kremy  z witaminą E. Witamina E jest znanym przeciwutleniaczem. Witamina E może zapobiegać powstawaniu przebarwień. Neutralizuje wolne rodniki niszczące skórę. UWAGA! Należy pamiętać , aby używać kosmetyków z dużą zawartością witaminy E dopiero po powrocie do domu. Gdyż witamina E wystawiona na działanie promieni słonecznych sama może się stać źródłem wolnych rodników.
 • w sytuacjach, w których jest to możliwe i nie stanowi to zagrożenia dla naszego życia  stosować zioła zamiast leków. Można również profilaktycznie dbać o zdrowie  stosując profilaktycznie np. ostropest plamisty.

Jak ukryć, zamaskować plamy wątrobowe

Tutaj niestety nie mamy wielu możliwości. Plamy wątrobowe można zamaskować za pomocą korektorów kosmetycznych dostępnych w sklepach.

Usunąć plamy wątrobowe – choć nie zawsze do końca –  można za pomocą zabiegów złuszczających lub laserowych.

Ostatnio wśród naukowców panuje opinia, że liczba posiadanych plam wątrobowych wiąże się z przewidywaną długością życia człowieka. Im więcej plam pigmentacyjnych ma dana osoba, tym dłuższe ma być jej życie. Pozostaje nam tylko wierzyć, że te słowa zostaną potwierdzone doświadczalnie i już niedługo otrzymamy na to niezbite dowody.

3 thoughts on “Plamy wątrobowe

 • 14 lipca 2010 at 12:24
  Permalink

  mój dziadek ma plamy wątrobowe, ale czuje się dobrze.

 • 21 lipca 2010 at 21:54
  Permalink

  no starzy ludzie mają plamy wątrobowe, jak byłem u jednego starego lekarza na badaniach to on takie plamy na rękach miał.

 • 29 lipca 2010 at 13:55
  Permalink

  Pamiętajcie, że nie każdy starszy człowiek ma plamy wątrobowe. Ja mam już swoje lata i nie mam takich plam. Ale to pewnie kwestia genów i trybu życia. Ja żyję zdrowo, zdrowo się odżywiam i staram się rośliny i zioła systematycznie stosować. Co wszystkim polecam z całego serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *