Powikłania pogrypowe

Dlaczego tak ważne jest zapobieganie i odpowiednie wyleczenie grypy? Oczywiście odpowiedź nasuwa się sama: człowiek chce być zdrowy. Olbrzymia uwaga poświęcana grypie ma związek jednak z konsekwencjami tej choroby. Co prawda wydawać by się mogło, że grypa to jedynie kilkudniowa gorączka, katar i osłabienie. Niestety grypa i to niekoniecznie świńska, może mieć olbrzymie konsekwencje dla naszego zdrowia.

 

Skąd się biorą powikłania pogrypowe?

 

Przede wszystkim z lekceważenia grypy. Ileż to razy machamy ręką na katar i idziemy do pracy mimo złego samopoczucia? Albo próbujemy, co w przypadku grypy jest szczególnie niebezpieczne, utrzymać dotychczasowe tempo życia i np. nie rezygnujemy z wysiłku fizycznego. Musimy pamiętać że grypa bardzo osłabia nasz układ odpornościowy. Dlatego też jesteśmy wtedy bardziej podatni na inne infekcje (np. nadkażenia bakteryjne). Dodatkowe obciążanie organizmu w postaci wysiłku fizycznego (nawet tak prozaicznego jak praca po godzinach) pomaga wirusom w namnażaniu się, a naszemu organizmowi utrudnia pozbycie się choroby. Podczas grypy zapomnij o treningu, nawet jeśli jest to stały element twojego dnia.

 

Powikłania pogrypowe:

 1. Pierwotne zapalenie płuc – występuje wtedy, gdy wirus atakuje płuca; towarzyszą mu takie objawy jak duszności, gorączka, a nawet sinica.; jest to najrzadziej występujące powikłanie
 2. Wtórne zapalenie płuc – zapalenie płuc wywołane nadkażeniem bakteryjnym – bardzo poważne powikłanie (25% zgonów związanych z grypą)
 3. Zapalenie oskrzeli
 4. Zapalenie krtani
 5. Zapalenie zatok obocznych nosa
 6. Zaostrzenie chorób przewlekłych (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca)
 7. Zapalenie osierdzia
 8. Zapalenie mięśnia sercowego
 9. Nagły zgon sercowy
 10. Przewlekła niewydolność krążenia
 11. Zapalenie mózgu
 12. Zapalenie opon mózgowych
 13. Zapalenie mięśni
 14. Zapalenie spojówek
 15. Zapalenie ucha środkowego
 16. Ostra niewydolność nerek

Powyższa lista jest bardzo długa, co świadczy jedynie o tym jak poważna jest grypa i jak ważne jest by ją prawidłowo wyleczyć by nie dopuścić do powstania powikłań pogrypowych.

Zdjęcia: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *