Prawidłowe Łączenie Pokarmów

Jak powszechnie wiadomo w dietetyce ma duże znaczenie, co się je i z czym się łączy. Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji organizmu. Poszczególne połączenia pokarmów przyjmowane są gorzej lub lepiej.

Człowiek ma precyzyjne i niezawodne mechanizmy trawienia i przyswajania. Mechanizmy te sprawiają, że jednoczesne spożywanie rozmaitych produktów takich jak: białek, skrobi, cukru oraz tłuszcz, nie zawsze jest dobrze tolerowane.

Łączenie produktów

Łączenie w jednej potrawie lub też w jednym posiłku artykułów spożywczych wymagających różnych soków trawiennych stawia cały układ trawienia wobec bardzo trudnych wymagań.

W takich warunkach (łączenia różnych pokarmów) nie wszystkie pokarmy są jednakowo trawione. A niektóre z nich stają się nie do strawienia ulegają procesom, gnilnym i wywołują nadfermentację. Należy wiedzieć, że trawienie prawie każdej substancji pokarmowej odbywa się stopniowo i każdy z etapów wymaga innego enzymu. I przez to każdy wchodzący do akcji enzym może skutecznie wypełnić swoje zadanie, jeśli jego poprzednik także zrobił, co do niego należy.

Enzymy Trawienne – działanie

Jeśli białko nie zostało rozłożone przez pektyny, to enzym, który je rozkłada na aminokwasy nie będzie mógł wykonać swojej roli. Pepsyna działa w środowisku kwaśnym, a odczyn alkaliczny obecny w żołądku uniemożliwi jej rozłożenie białka.

Trawienie Skrobi

Ptialina, enzym zawarty w ślinie, już w ustach rozpoczyna proces rozkładu skrobi na glikozę. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że może działać tylko w środowisku łagodnie alkalicznym. Niszczy ją zarówno kwas jak i silna reakcja zasadowa. Jeśli więc pokarm skrobiowy został zmieszany z kwasem, to blokuje on działanie ptialiny i cała skrobia przechodzi do żołądka w stanie nie strawionym. Tam po pewnym czasie wywołuje nadfermentację.

Trawienie Białka

Trawienie białka rozpoczyna się w żołądku pod wpływem pepsyny i przebiega prawidłowo w obecności kwasu solnego. Jednak nadmiar kwasu hamuje jej aktywność. Jeżeli więc spożywa się kwas razem z białkami, to uniemożliwia się ich trawienie.

Błędem jest więc popijanie dań białkowych i skrobiowych sokami z kwaśnych owoców (np. pomarańcze, grejpfruty), a także kompotem czy wodą z cytryną. Nie należy też spożywać ich razem z sałatkami przyprawianymi sokiem cytrynowym czy octem.

Trawienie Tłuszczów

Trawienie tłuszczów zaczyna się dopiero w dwunastnicy pod wpływem soku trzustkowego, ale zanim tam się znajdzie – hamuje w żołądku wydzielanie pepsyny i innych soków żołądkowych, co o dwie godziny opóźnia trawienie innych, znajdujących się tam pokarmów – białka, mięsa.

Łączenie Grup Pokarmów

Im więcej pokarmów z różnych grup wprowadza się jednocześnie, tym więcej wytwarza się bakterii gnilnych i fermentacyjnych. Enzymy stają się wówczas obezwładnione.

Kiedy Działają Enzymy

W każdej fazie trawienia mięsa, jajek, mleka inna jest siła działających na nie enzymów. Na mleko najsilniej działa sok żołądkowy dopiero w ostatniej godzinie trawienia, a na mięso w pierwszej. Nie należy więc jadać ich razem, gdyż to dezorganizuje procesy trawienia wszystkich trzech substancji białkowych.

Przerwy Pomiędzy Posiłkami

Pomiędzy posiłkami należy robić odpowiednio długą przerwę, dlatego też nie należy jadać drugich śniadań i podwieczorków, gdyż pokarmy na pół przetrawione mieszają się ze świeżymi i wytwarza się szkodliwa dla zdrowia sytuacja.

Kiedy Jeść Owoce

Owoce należy spożywać w charakterze osobnego posiłku, ich składniki bowiem – skrobia, cukier, białko – nie harmonizują z żadnym innym pokarmem i jadając je z innymi artykułami spożywczymi, utrudnia się trawienie jednych i drugich.

Owoce, do których spożycia zachęca łatwość trawienia, nie ulegają rozkładowi w ustach ani żołądku, szybko przechodzą do jelita i tam zostają łatwo i szybko strawione przy wykorzystaniu całej ich masy, która zostaje przyswojona przez krew i tkanki. Zmieszane z innymi pokarmami tracą część swych bardzo cennych wartości.

Najgorsze Połączenia Pokarmów:

Zastanawiasz się czego lepiej nie łączyć? Jakich pokarmów nie spożywać razem? Do szczególnie ciężkich, najgorszych połączeń pokarmów,  należą zestawy skrobi z białkiem, tłuszczami i owocami. Niewskazane są połączenia z białkiem i warzywami, zwłaszcza zielonymi, liściastymi.

Dobre i Zalecane Połączenia Pokarmów:

Dobre połączenie to: warzywa z białkiem lub ze skrobią, a także z tłuszczem – olejami. Dobrym zestawem są także różne warzywa w jednej potrawie czy posiłku, ale nie należy mieszać więcej niż czterech składników nawet spośród dopuszczalnych. Przy każdym posiłku najlepiej jadać tylko jeden rodzaj białka lub jeden rodzaj skrobi.

Warto wiedzieć, że:

  • tłuszcz opóźnia trawienie białka i skrobi, ułatwia natomiast trawienie i przyswajanie warzyw,
  • cukier dezorganizuje proces trawienia innego pokarmu, owoców, warzyw, białka i skrobi,
  • alkohol strąca pepsynę i uniemożliwia strawienie każdego białka,
  • mleko należy pić samo, gdyż tylko wtedy na pewno nie zaszkodzi,
  • owoce należy spożywać same,  wtedy są najzdrowsze, gdy są spożywane oddzielnie bądź z innymi owocami tego samego stopnia kwaśności.

Jak widać, dieta optymalna zakłada spożywanie przy każdym posiłku jednego tylko pokarmu, podczas gdy rzeczywistość wygląda inaczej. I to co spożywamy na co dzień  nie do końca koresponduje z możliwościami trawiennymi przewodu pokarmowego.

detoksykacja

zdjęcie: Tło sałatka owocowa przez Petr Kratochvil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *