Problemowa biegunka

Biegunka to powszechnie znana dolegliwość. Dotyka wszystkich, starych, młodych. Czasem po prostu się zdarza. I jest to zazwyczaj bardzo kłopotliwe, gdyż biegunka zdarza się najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie.

Tylko co to jest tak naprawdę biegunka? Czy każde luźniejsze wypróżnienie możemy tak nazwać

Okazuje się, że nie. Istnieje bowiem kryterium 3 i więcej luźnych wypróżnień w ciagu doby. Gdy ilość wypróżnień to 1 lub 2, wóczas o biegunce nie może być mowy. Istnieje rónież kryterium ilości (powyżej 200 g na dobę), ale mało praktyczne ze względu na trudności techniczne. No chyba, że ważymy się tuż przed i tuż po wyjściu z toalety…

Zazwyczaj biegunka jest naturalną obronną reakcją organizmu i nie powinna budzić niepokoju. Jest to sygnał, że organizm nie chce lub nie może wchłonąć tego, co spożyliśmy. Pamiętajmy, że natura tak wyposażyła nasz organizm w mechanizmy samoregulujące, że większość biegunek jest tak naprawdę tylko dla naszego dobra. Szkodliwe substancje w szybkim tempie opuszczają nasz organizm.

Bywają jednak sytuacje, gdy biegunka ma jednak poważniejszy charakter. Może jej bowiem towarzyszyć ostry ból brzucha, osłabienie organizmu, gorączka, wymioty, utrata przytomności. Długotrwała biegunka z kolei może prowadzić do odwodnienia organizmu, co szczególnie niebezpieczne jest u dzieci i osób starszych, a i u zdrowych dorosłych nie jest obojętne.

Rodzaje biegunek:

  • biegunka ostra – trwa do 3 tygodni, najczęściej ten typ biegunki występuje na skutek zakażenia, stosuje się leczenie objawowe;
  • biegunka przewlekła – trwa dłużej niż 3 tygodnie (może trwać nawet miesiącami), poważna w skutkach, może prowadzić do poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, stanu odżywienia organizmu i licznych niedoborów witamin, żelaza czy aminokwasów.

 O przyczynach powstawania biegunki i sposobach radzenia sobie z nią przeczytacie w kolejnych artykułach.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *