Promieniowanie słoneczne – rodzaje

Pisaliśmy ostatnio o tym, jak konieczność używania filtrów słonecznych bagatelizowana jest przez kobiety. Zalecenia lekarzy dermatologów od lat jednak nie ulegają zmianie w kwestiach dotyczących opalania. Nadal zaleca się unikanie słońca i używanie kosmetyków z wysokimi filtrami UV. Zanim jednak poszerzymy naszą wiedzę na temat filtrów UV, trochę informacji o samym promieniowaniu.

Promieniowanie słoneczne  – rodzaje:

  • UVA,
  • UVB,
  • UVC.

Promieniowanie UVA (długość fali 320 – 400 nm)

Stanowi ponad 90% całego promieniowania, jakie dociera do Ziemi. Jego natężenie jest niezależne od pory dnia, czy roku. Promieniowanie UVA przechodzi przez szyby. Ze względu na długość fali, dociera do głębszych warstw skóry siejąc spustoszenie: niszczy włókna elastyny i kolagenu, powoduje zmarszczki, odpowiada za starzenie się skóry (tzw. fotostarzenie) i nowotwory. Odpowiada za uczulenie na słońce.

Promieniowanie UVB (długość fali 280 – 320 nm)

Większość promieni zatrzymuje ozon. UVB nie przedostaje się również przez szyby. Odpowiedzialne jest za powstawanie rumienia i oparzeń słonecznych. Zaczerwienienie skóry pojawia się po ok 12 lub więcej godzinach od ekspozycji, tzw. opalenizna opóźniona). Powoduje spadek odporności immunologicznej i przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych. Z najsilniejszym promieniowaniem mamy do czynienia w okresie letnim w godzinach 10 – 14.

Promieniowanie UVC (długość fali 200-280 nm)

Nie występuje w świetle słonecznym docierającym do powierzchni naszej planety, ponieważ jest niemal całkowicie pochłaniany przez warstwę ozonową atmosfery, wykorzystywany w warunkach laboratoryjnych do sterylizacji i odkażania.


Zdjęcie: Beauty and the beach przez Bobby Mikul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *