Przesilenie wiosenne

Wielkimi krokami oddala się od nas zima, a przybliża wiosna. Uśmiechamy się na myśl o coraz dłuższych dniach, o coraz większej ilości słońca. Cieszymy się na myśl, że zrzucimy ciepłe kurtki, schowamy do szafy szaliki i czapki. I wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie to, że czujemy się tak naprawdę fatalnie. Jesteśmy zmęczeni, łatwo łapiemy różne choróbska, mamy problemy ze snem, koncentracją i w zasadzie nie potrafimy odpocząć na tyle, żeby te dolegliwości minęły. Najprawdopodobniej dopadło nas przesilenie wiosenne.

Co to jest przesilenie wiosenne?

Przesilenie wiosenne to zespół dolegliwości, które pojawiają się na przełomie zimy i wiosny. Nie dotykają one każdego, jednak pojawiają się u ponad połowy mieszkańców Europy. U jednych z mniejszym u innych z większym nasileniem. Im większe zimowe zmęczenie, niedożywienie (chodzi o jakość pożywienia, a nie jego ilość) i stres, tym większe prawdopodobieństwo, że przesilenie wiosenne wystąpi i będzie miało bardziej dokuczliwe objawy.

 

Skąd się bierze przesilenie wiosenne?

Dla ludzkiego organizmu zima jest najcięższą porą roku. Bardzo mało słońca i niska temperatura sprzyjają spadkowi aktywności. Spadek aktywności sprawia, że jesteśmy coraz bardziej ospali, ociężali, zwalnia metabolizm, pogarsza się nastój. Nie bez przyczyny najwięcej samobójstw ma miejsce w krajach północnych, gdzie słońca i ciepła jest najmniej. Całe szczęście my żyjemy w klimacie, w którym występują 4 pory roku. I właśnie przejście do nowych wiosennych warunków tak obciąża nasz organizm. Człowiek bowiem musi się nagle przyzwyczaić do nowej sytuacji. Teoretycznie powinno być więc lepiej, w końcu z utęsknieniem wyglądaliśmy wiosny. Organizm jednak nie działa na pstryknięcie palcami i do nowych warunków przyzwyczaja się w swoim tempie. A jest do czego się przystosowywać: dzień jest coraz dłuższy, co wymusza zmianę rytmu dobowego,  organizm nie potrzebuje już magazynować energii na chłodne dni, zachodzą zmiany w układzie trawiennym, nerwowym, immunologicznym. Dodatkowo pogoda prawie nigdy nie jest idealna – przedwiośnie nie charakteryzuje się stopniowym wzrostem temperatury, tylko skokami – raz cieplej, raz zimniej. Wszystko to sprawia, że nie czujemy się najlepiej na przełomie zimy i wiosny.

Zdjęcie: Wikipedia

One thought on “Przesilenie wiosenne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *